Komatsu potřebu bagr

Jihlava posunula termín pro podání nabídek na arénu z března na 28. dubna

Jihlava 14. března (ČTK) - Jihlava posunula termín pro doručení nabídek na stavbu víceúčelové arény z konce března na 28. dubna. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Zadávací řízení na stavbu s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun bez daně zahájilo město v polovině letošního února. Podle radnice se lhůta prodloužila i kvůli tomu, že od firem přichází k této zakázce řada dotazů.

Město podle náměstka primátorky Petra Ryšky (ODS) stále předpokládá, že by mohlo na arénu dostat 300 milionů od státu a půl miliardy korun od Kraje Vysočina. "Teď jde o to, co bude, až otevřeme ty obálky," řekl náměstek. Podotkl, že situaci na trhu komplikuje i válka na Ukrajině. Pokud všechno dopadne dobře a zakázku se podaří zadat za peníze, které na ni město má, mohlo by podle náměstka začít bourání starého Horáckého zimního stadionu letos v létě. Nová aréna by měla stát na jeho místě.

Letošní investiční plán zatím město kvůli celkovému zdražování měnit nemuselo, počítá s výdaji okolo 350 milionů korun. "Uvidíme, co nám přinesou nejbližší měsíce a jak se stavební trh bude vyvíjet," uvedl Ryška. Zakázky, na které město vyhlísilo soutěž v lednu a únoru, se podle náměstka kupodivu často dostávaly pod rozpočtové ceny.

Jihlava bude letos například budovat dva dopravní terminály. V Havlíčkově ulici bude terminál stát šest milionů korun a u hlavního vlakového nádraží skoro 27 milionů. Plocha před nádražím bude nově upravená, Správa železnic bude zároveň dělat stavební úpravy budovy. "Bude to celé příjemnější, bude tam víc parkovacích míst," uvedl Ryška.

Začít by letos měla také oprava starého brněnského mostu, která by podle předpokladu radnice měla stát okolo 40 milionů Kč. Stavební firmu na tuto zakázku bude teprve vybírat. Podle webu města je to most z roku 1927, po kterém dřív vedla státní silnice. Po opravách by na mostě měl zůstat jednosměrný dopravní režim, rozšířený bude chodník pro pěší.

Jihlava letos také například dokončí rozšíření trolejové dráhy o 5,7 kilometru do průmyslové zóny a nechá postavit nové úseky cyklostezek. V plánu má také opravy chodníků a vozovek, které se podle náměstka často dělají včetně kanalizace a vodovodu. Opravy vodohospodářských sítí v Jihlavě několik let brzdily spory o vydání tohoto majetku se svazkem obcí, z něhož Jihlava vystoupila.