Jihlava chce zahájit výběrové řízení na stavbu arény za 1,4 mld. Kč v únoru

Jihlava 18. ledna (ČTK) - Jihlava chce zahájit výběrové řízení na stavbu víceúčelové arény asi za 1,4 miliardy korun v polovině února. Pokud všechno půjde podle plánu, mohlo by mít město podepsanou smlouvu se zhotovitelem začátkem června. Teprve pak se zřejmě radnice doví, jestli dostane na tuto stavbu dotaci od Národní sportovní agentury, o niž požádala. Vyplývá to z informací o přípravě tohoto projektu, které dnes zastupitelům města řekl David Beke, radní města za ODS a manažer výstavby arény.

Podle údajů, které nedávno zveřejnil server Seznam Zprávy, by se prvními příjemci peněz z dotačního programu Národní sportovní agentury na podporu investic do sportovních staveb měly stát projekty multifunkčních hal v Brně a Jihlavě.

Půl miliardou korun na arénu už Jihlavě loni slíbil přispět Kraj Vysočina, od agentury by Jihlava mohla dostat dotaci až 300 milionů Kč. Město by mělo na stavbu arény dát 600 milionů Kč.

Radní Beke dnes zastupitelům řekl, že agentura vyzvala město k předložení dokumentů, mezi nimiž bude i harmonogram s předpokládaným termínem ukončení výběrového řízení, smlouva se zhotovitelem a kompletní informace o hodnocení. "Ekonomický odbor pracuje na zajištění úvěru 600 milionů, který potřebujeme k prokázání našich zdrojů," uvedl také.

Arénu se město chystá postavit místo starého zimního stadionu v centru. Multifunkční aréna by kromě hokeje a dalších sportovních utkání umožnila pořádání kulturních akcí. Městu patří stadion i hokejový klub Dukla, který tam hraje své domácí zápasy.

Od loňska hledá město v projektu arény možné úspory, i kvůli obavám z nepředvídatelného nárůstu cen na stavebním trhu. V projektu nastala řada změn, které by podle radního neměly mít dopad na funkčnost a které by laik neměl poznat. Mimo jiné ubylo podzemí nárožního objektu u arény, kde měly být kanceláře a šatny zaměstnanců, snížil se rozsah skleněných částí na fasádách i v interiéru, na venkovních plochách byl původně zvažovaný kámen nahrazen betonovými prvky. Běžecký ovál na střeše arény by měl mít místo šesti drah jen tři.

O aréně budou jihlavští zastupitelé jednat také na dalším zasedání, které je naplánované na 22. února. Vedení radnice by je mělo seznámit s možnými krizovými scénáři, například pro případ, kdyby do výběrového řízení podaly firmy příliš vysoké nabídkové ceny.