Komatsu potřebu bagr

Jihlava chce začít stavět vodojem, do města by jím mohla téct voda ze Želivky

Jihlava (ČTK) - Jihlavská radnice by chtěla příští rok začít stavět vodojem Bukovno, ve schváleném rozpočtu na to má 25 milionů korun. Bude to první z velkých městských investic na posílení zásobování pitnou vodou. Vodojemem by měla výhledově protékat voda z přehrady Švihov na řece Želivce. Jak dnes řekl novinářům primátor Petr Ryška (ODS), pokud město na tyto stavby dostane dotace, mohla by první voda ze Želivky přitéct v roce 2028.

"Ale jsou to hrubé odhady, které vychází z toho, jak postupuje práce na projektové dokumentaci a jak si myslíme, že bychom postupně mohli získávat dotace," řekl Ryška. Podle něj jde o projekt, který město musí dělat s dotacemi. Dodal, že propojování vodohospodářských soustav je i prioritou státu.

Krajská Jihlava se chce napojit na přivaděč pitné vody ze Želivky, který vloni dovedla firma Vodovody a kanalizace (VAK) z Havlíčkova Brodu do Štoků. Do Jihlavy je potřeba ze Štoků vybudovat dalších deset kilometrů přivaděče. Podle primátora se kvůli dovedení vody ze Želivky připravují celkem čtyři projekty, kromě vodojemu a přivaděče je potřeba dobudovat rozvody vody ve městě severozápadním a severovýchodním směrem, tedy i přes průmyslovou zónu.

Do padesátitisícového města teď přes úpravnu v Hosově teče voda z vodárenských nádrží Hubenov a Nová Říše. V příštím roce by se měl zvýšit objem vody, který bude přidávat soustava pístovských rybníků u Jihlavy, protože tato voda vyjde levněji, ale hlavní bude nadále zásobování z přehrad. Rybníky, které patří městu, by samy dokázaly Jihlavu zásobovat vodou asi tři dny, uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Přebytečná voda se z rybníků odpouští do potoka.

"Úpravna vody bude trošku přenastavená, aby jí dokázala zpracovávat kontinuálně, a my z toho budeme mít finanční bonus jako město," řekl Popelka. Manipulaci s vodou v pístovských rybnících má po dohodě na starost divize Vodárenské akciové společnosti, která provozuje rovněž úpravu vody. Úpravna je v majetku svazku obcí, v němž už Jihlava není.

Soustava Pístovských rybníků funguje přes 120 let. Vybudovaná byla jako zdroj vody pro Jihlavu. Největší rybník Lužný má rozlohu 12 hektarů, nejmenší je půlhektarový Kalný. Město je postupně opravuje.