husqvarna

Jihlava chce spoluprací s developery podpořit stavbu stovek družstevních bytů

Jihlava 19. prosince (ČTK) - Jihlava chce spoluprací s developery v nejbližších letech podpořit stavbu stovek nových bytů, například v lokalitě Handlovy Dvory. Záměry se týkají družstevního bydlení, které by podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou!) mělo být pro obyvatele dostupnější než komerční byty. Uvedl, že město v posledních třech letech vytypovalo plochy pro nové domy, nechalo zpracovat studie a projekty a má i zajímavé nabídky od privátního sektoru, který chce do projektů investovat.

Stavět by se podle náměstka mohlo začít okolo roku 2023. "Poslední, co nás čeká v příštím roce a beru to jako nejdůležitější díl naší práce, je připravit spolupráci s developmentem, který zde zrealizuje zhruba 1200 bytů družstevní formy," řekl náměstek. Dodal, že tím, že se bude stavět na městských pozemcích, získá Jihlava také desítky bytů do svého vlastnictví.

V jednapadesátitisícovém krajském městě podle náměstka chybí byty, stejně jako jinde v Česku. Prodávané byty si podle něj většinou zase kupují Jihlavané. "Jen 20 procent je těch, kteří přicházejí z okolních obcí," uvedl.

Radnice podle Zemana intenzivně připravuje na zastavění lokalitu Handlovy Dvory, kde by měly vyrůst domy se stovkami bytů. Počítá se tam i s drobnými obchody, službami, komunitními zahradami, parkovacími objekty a zastávkou MHD. Jde o rozlehlé území blízko obchodního domu Tesco, mezi ulicemi Brněnská a Kosovská. Podle studie na webu města by v této lokalitě mohlo bydlet asi 2800 lidí.

Zeman předpokládá, že zaplnění Handlových Dvorů potrvá sedm nebo osm let. Klíčovým vlastníkem pozemků v této lokalitě je vedle města firma S.O.K., která tam podle náměstka už domy staví. Místa pro stavbu družstevních bytů jsou i na některých jiných místech Jihlavy, uvedl.

V Kraji Vysočina bylo podle Českého statistického úřadu letos od ledna do konce září dokončených 1285 bytů, o čtvrtinu víc než ve stejné době před rokem. Nejvíc bytů, 349, předali letos do konce září stavbaři v okrese Jihlava. Firmy na Jihlavsku podle Úřadu práce ČR měly minulý měsíc 3600 volných pracovních míst.