husqvarna

Jihlava bude letos opravovat ulici Hybrálecká i most do části Sasov

Jihlava 20. ledna (ČTK) - Mezi letošní největší dopravní investice v Jihlavě bude patřit oprava Hybrálecké ulice asi za 60 milionů korun. Město také připravuje rekonstrukci mostu do části Sasov za miliony korun. Tento most už je v podstatě v kritickém stavu, řekl dnes novinářům primátor Petr Ryška (ODS). Město v tomto roce dokončí projektovou dokumentaci pro centrální dopravní terminál, jehož stavba by měla začít příští rok v létě.

Terminál v místě nynějšího městského vlakového nádraží připravuje Jihlava se státní Správou železnic (SŽ). Město by mělo v první etapě projektu upravit prostranství před nádražím a udělat propojení k Havlíčkově ulici. SŽ podle primátora připravuje svůj projekt na přestavbu budovy nádraží, nástupiště a kolejiště. "Správa bude investovat přibližně 1,2 miliardy (korun), mnohem více než Jihlava," řekl Ryška. Náklady radnice na první etapu této akce by podle dřívějších předpokladů měly být okolo 270 milionů korun.

Letošní rekonstrukce Hybrálecké ulice se bude týkat úseku dlouhého asi 400 metrů od ulice Romana Havelky. Stavbaři tam budou opravovat komunikaci, chodníky i technické sítě. Na této akci bude město spolupracovat s krajem. Na obnovu mostu do Sasova radnice původně počítala s šesti miliony korun, ale zatím nemá vybranou stavební firmu. Podle primátora budou náklady na přestavbu mostu asi vyšší. Kvůli zvýšení bezpečnosti chce město letos například také stavět chodník v Polenské ulici.

Do silnic v krajské Jihlavě investuje také kraj a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Kraj zahájil loni v prosinci stavbu první části jihovýchodního obchvatu města za 575 milionů korun. Nová silnice se šesti mosty propojí výpadové trasy ve směru na Znojmo a Třebíč, hotová má být ke konci roku 2024. ŘSD letos opraví druhou polovinu silnice 38 u Jihlavy, která slouží také jako přivaděč k dálnici D1. Jeden jízdní pás tam už byl spravený minulý rok. Opravy téměř šesti kilometrů dálničního přivaděče budou stát celkem přes 330 milionů korun.