Komatsu potřebu bagr

Jičín zaplatí za opravu školy proti předpokladům dvojnásobných 16 mil. Kč

Jičín 4. dubna (ČTK) - Město Jičín zaplatí kvůli zdražení stavebních materiálů a prací za opravu budovy Základní školy Husova proti předpokladům dvojnásobných 16,1 milionu korun. Původně město plánovalo náklady na opravu osm milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí města Jan Jireš. Zakázku město vypsalo začátkem února a nabídku podal jediný zájemce, společnost Stav-Agency ze Stráže nad Nisou na Liberecku.

"Původní rozpočtované náklady ve výši osm milionů korun pocházejí z doby před růstem cen a před zahájením rusko-ukrajinské války. Zástupci města Jičína velmi zvažovali, zda souhlasit s nabídkou," uvedl mluvčí.

Radnice si podle něj nechala cenovou nabídku prověřit a zjistila, že cena stavebních materiálů a prací nadhodnocená není. Současně radnice již nechtěla opravu fasády na budově z roku 1886 odkládat. Souhlas s investicí dalo i zastupitelstvo, když 19 z 21 jeho členů podpořilo zvýšení výdajů rozpočtu města na opravu o devět milionů korun.

Fasáda je podle místostarosty Petra Hamáčka (KDU-ČSL) v havarijním stavu již dlouhá léta, protože město ve škole vždy upřednostnilo jiné důležitější opravy. Za minulých deset let radnice do školy, kterou navštěvuje 540 žáků, investovala vyšší desítky milionů korun, například do nových učeben na půdě.

Stavbaři opraví historickou fasádu budovy školy a vymění také většinu oken. Součástí rekonstrukce je i restaurování balkonu se sloupy. Rekonstrukce by měla začít v červnu. Většinu hlavních prací stavbaři udělají o letních prázdninách. Výměnu oken by měli ukončit ve druhé polovině srpna, vše by mělo být hotové do konce října.