Komatsu potřebuju Bagr

Jezová zdrž v Hranicích je po údržbě opět napuštěná, pomohly i srážky

Hranice (Přerovsko) 23. září (ČTK) - Za pouhý den se podařilo naplnit vodohospodářům jezovou zdrž v řece Bečvě v Hranicích na Přerovsku. Vypuštěná byla od začátku září kvůli pracím na jezu a stavebním postupům při výstavbě protipovodňových opatření nad silničním mostem v Hranicích. K rychlému napuštění dopomohla dobrá hydrologická situace, která zvedla průtok v řece. Práce se navíc podařilo urychlit, sdělil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zdejší jez prošel před rokem rozsáhlou rekonstrukcí za 236 milionů korun.

Jez byl vypouštěn od 5. září, díky vypuštění vody se odborníci mohli pustit do plánované údržby technologie jezu, prohlídky nadjezí a do případného odstranění naplaveného materiálu z jezové zdrže. Na tyto pravidelné práce letos navázala prohlídka a servis pohyblivých technologií jezu, které jsou v provozu od dokončení jeho rekonstrukce v prosinci 2021.

Práce včetně vypuštění jezové zdrže měli vodohospodáři původně naplánované do konce září. Podařilo se je však dokončit v předstihu, a to i přesto, že práce v září komplikovaly vydatné srážky. "V polovině září byly na některých místech v horním povodí Bečvy kvůli intenzivním srážkám dokonce dosaženy stupně povodňové aktivity. Zvýšené průtoky přinesly do prostoru zdrže několik kusů naplavených kmenů i s kořenovými systémy, které byly neprodleně odstraněny našimi pracovníky," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Práce na jezu dělníci dokončili tento týden ve středu, ve čtvrtek pracovníci Povodí Moravy začali jezovou zdrž opět napouštět. "S ohledem na dobrou hydrologickou situaci, kdy průtok vody v řece Bečvě v profilu Teplice nad Bečvou dosahuje 26 metrů krychlových za sekundu, se jez podařilo naplnit ještě během čtvrtka," doplnil mluvčí povodí.

Jez v Hranicích prošel v předchozích letech rozsáhlou rekonstrukcí, která spočívala v jeho rozšíření o jedno jezové pole a vybudování téměř 150 metrů dlouhého rybího přechodu. Nad silničním mostem dokončuje Povodí Moravy protipovodňové zídky v celkové délce 1050 metrů a protipovodňové hráze v délce 350 metrů. "Nové protipovodňové opatření zvládne převést povodeň o průtoku až 699 metrů krychlových za sekundu a současně vytvoří podél řeky Bečvy prvky v podobě tribun a schůdků, které přiblíží řeku lidem, umožní přístup až k vodě a vytvoří v blízkosti řeky volnočasovou zónu. Stavba bude dokončena ještě v průběhu letošního podzimu," doplnil Gargulák.