Cime 3 kvartal 2024

Ještě téměř rok má trvat stavba protipovodňových opatření v Brně na Svratce

Brno (ČTK) - Ještě téměř rok má trvat stavba protipovodňových opatření na řece Svratce v Brně od Riviéry až po viadukt v Uhelné ulici. Původně měla skončit letos na podzim, ale kvůli řadě problémů se termín dokončení posunul na leden příštího roku. Pokud by se měl termín dále odsouvat, museli by to schválit brněnští radní, řekl ČTK mluvčí radnice Filip Poňuchálek.

Stavba s počátečním rozpočtem 1,3 miliardy korun způsobila nejen dlouhodobá omezení dopravy v ulici Poříčí, ale také přinášela různé nečekané problémy. Jde o pohyby silničních mostů a také železničního. Zpočátku se kvůli chybám v projektu nestavělo vůbec. Úpravy koryta a jeho okolí ve více než tříkilometrovém úseku ochrání město před stoletou vodou a zároveň umožní pobyt v blízkosti řeky. Koryto bude mít přírodě bližší podobu než v současnosti, kdy je ve velké části úseku z obou stran do výšky vyzděné.

Letos by se měly dokončit překládky vodovodů a kanalizací, hotové mají být protipovodňové stěny. Jedna bude součástí plánované promenády na Poříčí, druhá za areálem hospice sv. Alžběty. Hotové mají být pěšiny a lávky za Riviérou a také u hospice.

V současnosti se pracuje na celém dlouhém úseku. Mezi Renneskou a Heršpickou se rekonstruuje kanalizace. Totéž se děje i na Táborského nábřeží, kde stavbaři razí štolu. V úseku u Riviéry tvarují a opevňují koryto řeky, dokončují protipovodňové stěny a začínají se stavbou cyklostezek a pěšin na nových bermách, což jsou terasy podél břehu.

Novinkami budou také mokřady a tůně u bývalé chatové osady Favorit u Bauerovy ulice. Vzniknou i podjezdy pro cyklisty pod Vídeňskou a Renneskou ulicí.

Město už postupně připravuje protipovodňová opatření také na dalších úsecích kolem Svratky a Svitavy. Díky lepší ochraně před velkou vodou bude možné na mnohých pozemcích stavět, což dnes nejde.