Komatsu potřebuju bagr

Jermanová: Chceme upravit zákon o liniových stavbách

Praha 13. června (ČTK) - Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce do připravovaného zákona o liniových stavbách přidat i silnice druhé a třetí kategorie. Politička to dnes řekla novinářům po schůzce s jihočeskou hejtmankou Ivanou Stráskou (ČSSD) ohledně připravovaného společného memoranda. Oba kraje chtějí navázat užší spolupráci v dopravě, cestovním ruchu, zdravotnictví či školství.

Návrh zákona o liniových stavbách bude v nejbližší době projednávat Sněmovna. Podle Jermanové je z hlediska krajů problém v tom, že neobsahuje silnice nižších tříd. Ty ovšem zahrnují i obchvaty měst, z nichž řadu se nedaří začít stavět kvůli zdlouhavému výkupu pozemků. Právě to by měl nový zákon řešit, ovšem pouze pro dálnice a silnice první třídy. "Chceme tlačit na to, aby se 'dvojky' a 'trojky' také do zákona dostaly, protože je to nezbytně nutné, abychom mohli zlepšit infrastrukturu," uvedla hejtmanka.

Jihočeský a Středočeský kraj připravují memorandum vytyčující priority vzájemné spolupráce. Nejdůležitějším bodem je podle obou hejtmanek dostavba dálnic D3 a D4 a souvisejících komunikací. "To jsou naše prioritní společná témata. I když Jihočeský kraj je trošku dál, my jsme stále ještě na začátku," uvedla Jermanová. V případě D3 by se měl úsek dálnice mezi Prahou a Táborem začít stavět v roce 2021. U D4 by výstavba 32 km z Prahy na Písek měla začít nejdříve za dva roky. V obou případech je investorem stát.

Z dalších klíčových témat spolupráce jmenovaly obě političky například lepší splavnění Vltavy, rozvoj cestovního ruchu, zdravotnictví, kulturu či školství.

V posledně zmíněním je podle hejtmanky Stráské potřeba spolupráce patrná zejména u středních škol v souvislosti se státními maturitami. "Myslíme si, že je třeba, aby stát, potažmo ministerstvo školství nastavilo jednotnou laťku pro přijímací řízení na střední školy tak, aby na střední školy šli opravdu ti, kteří pak tu maturitu budou schopno udělat," uvedla. Není podle ní možné, aby kraje financovaly čtyřleté vzdělávání studentů, kteří poté skončí pouze se základní školou.

Memorandum, které má definovat priority pro spolupráci obou krajů, se nyní připravuje. Jeho znění budou schvalovat zastupitelstva obou krajů V případě Středočeského by se to mělo stihnout ještě před prázdninami, u Jihočechů až v září.