Mercedes

Jemnice má v dlouhodobém záměru nákup bývalé ubytovny, mohly by v ní být byty

Jemnice (Třebíčsko) 28. března (ČTK) - Jemnice na Třebíčsku má ve svém dlouhodobém záměru nákup bývalé ubytovny ve Valentově ulici. Dala by se využít na malometrážní byty. Budova byla dřív státní, dnes ji vlastní soukromník. Město původně předpokládalo, že na odkup letos vyhradí v rozpočtu osm milionů korun, kvůli šetření ale záměr odsunulo na příští roky. ČTK to řekl starosta města Miloň Slabý (SNK).

"Určitě by to byla investice, která by se do budoucna vyplatila. Navíc by řešila problém se startovacími byty," řekl Slabý. V objektu by podle něj mohlo být asi 14 malometrážních bytů. "V dnešní době se potvrzuje myšlenka, že budou byty potřeba čím dál tím víc. Už teď s tou ukrajinskou krizí začínáme využívat i staré byty, které tady leží nevyužité. Třeba v centru města," řekl Slabý.

Odložením záměru koupě ubytovny se radnice podle starosty snažila částečně vyhovět opozici, která volala po letošním výrazném snížení rozpočtu na investice, na které Jemnice vyhradila asi 100 milionů korun. "Chtěli to snížit až na polovinu, na tom jsme se tedy nedomluvili, ale něco jsme v rozpočtu odložili," řekl Slabý. Investice byly podle něj zajištěné úvěrem i úsporami, kterých má přibližně čtyřtisícové město asi 50 milionů korun. "Peníze jsou, jen prostě znovu začíná být nejistota. Před tím to bylo kvůli koronaviru, teď je to kvůli Ukrajině," řekl starosta.

Jemnice má asi 200 městských bytů, z toho deset se kvůli špatnému technickému stavu nevyužívá. "Snažíme se je teď provizorně opravit, abychom alespoň část z nich mohli začít využívat. Na opravy bytů jsme letos schválili asi sedm milionů korun," řekl Slabý. Nájemné v městských bytech v Jemnici činí 50 až 80 korun za čtvereční metr.