Cime 3 kvartal 2024

Jednání o programu se vedou podle Jelínkové o bydlení či reformě penzí

Praha 21. října (ČTK) - Na bydlení a také důchodovou reformu by se mohl soustředit program nové vlády, o které vyjednávají koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN). Podpora by měla směřovat do nájemního i vlastnického bydlení. Vlastní byt by mohl sloužit i jako zajištění na stáří. Na semináři o zkušenostech se sociálním bydlením to dnes řekla místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková, která je členkou vyjednávacího týmu o programu pro sociální věci a zdravotnictví. Podle zástupců některých měst a neziskových organizací je potřeba zákon o bydlení.

"Nyní se vzaly programy obou koalic. Probíhá velmi podrobná analýza průniků a definují se neshody, kde se nesetkáváme. Každá z koalic akcentuje nějakou oblast více, druhá ji tolik nereflektovala. To jsou věci, o kterých probíhá další diskuse. Bydlení vnímáme jako problém číslo jedna," popsala Jelínková. Podotkla, že není možné dávat "velké sliby" kvůli ekonomické situaci země a dalším problémům.

Podle Jelínkové chce případná budoucí vláda do programu zařadit i důchodovou reformu. Vyjednavačka lidovců míní, že je potřeba u penzijního zajištění zohlednit i bydlení. "Je to pomyslný čtvrtý pilíř důchodové reformy. Být v seniorském věku a mít vlastní bydlení je jedna z jistot," míní politička. Podle ní by případná nová vláda podporovala nájemní i vlastnické bydlení.

Jelínková odmítá názor, že by vznikající kabinet byl příliš pravicový a na lidi v tíživé situaci nepamatoval. "Jsme si toho plně vědomi a nechceme za čtyři roky dostávat vysvědčení, že tu máme velkou skupinu lidí, na které jsme zapomněli, a bereme jen střední a vyšší třídu, a to včetně bydlení," uvedla politička.

Podle ní se strany seznámí i s připravenou legislativou, případně ji upraví a využijí. Ministerstvo pro místní rozvoj podle své odcházející náměstkyně a nové poslankyně Jany Hanzlíkové (ANO) připravilo věcný záměr zákona o dostupnosti bydlení. "Byla bych moc ráda, kdybychom opět nebyli svědky toho, že se budou hledat nové cesty a řekne se, že vše, co tu bylo, je špatné. Současná vláda udělala v dostupném bydlení velký kus práce," míní Hanzlíková. Návrh normy je podle ní možné převzít.

V předchozích dvou volebních obdobích zákon o sociálním či dostupném bydlení ministerstva nestihla připravit a prosadit. Babišova vláda normu sice slíbila, krátce po svém nástupu od ní ale upustila. Nahradila ji programem Výstavba s dotacemi a úvěry pro obce. Ten loni podle zprávy o plnění koncepce rodinné politiky podpořil vybudování 70 bytů. Podle Hanzlíkové kabinet svá nařízení a nastavení dotací upravoval, aby se rozšířil okruh žadatelů o peníze a zvýšily částky. "Samotný stát s tím udělá jen část, nutně potřebujeme spolupráci s městy a obcemi. Bereme je jako partnery, kteří by měli stavět. Chceme jim pro to udělat podmínky," řekla odcházející náměstkyně.

Zástupci měst a neziskových organizací na semináři dnes řekli, že bez zákona se bytové problémy nevyřeší. Nutné je nastavit roli státu a samospráv i financování a sociální práci.