husqvarna

Jablonec získal dotaci na retenční nádrž, má lokalitu ochránit před záplavami

Jablonec nad Nisou 21. října (ČTK) - Jablonec nad Nisou získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí na výstavbu retenční nádrže pod Anenským náměstím. Lokalitu má v případě intenzivních dešťů ochránit před záplavami. S výstavbou se počítá v příštím roce od dubna do září. Jablonečtí zastupitelé dnes schválili přijetí dotace 16,5 milionu korun a pověřili primátorova náměstka Jiřího Kouřila (ANO), aby zajistil financování projektu, jehož náklady projektanti odhadli na 40 milionů korun.

Radnice chce ještě do konce letošního roku vyhlásit veřejnou soutěž na dodavatele stavby, aby si zajistila co nejlepší cenu. "Předpokládáme, že konkurenční prostředí by mohlo cenu trochu korigovat směrem dolů, a že současná turbulentní situace na stavebním trhu, která žene ceny nahoru, je jen dočasná. Tu nádrž musíme postavit," řekl na jednání náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček (ODS), který materiál do zastupitelstva předkládal.

Výstavba retenční nádrže je součástí druhé etapy stavby dešťové kanalizace v centru Jablonce nad Nisou. Samotná nádrž představuje zhruba polovinu z nákladů projektu. "Cílem je zajistit povodňovou ochranu centra a hospodařit se srážkovými vodami," řekla již dříve ČTK vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová. V současné době odvádí dešťovou vodu splašková kanalizace, což při prudkých deštích vede k častému přeplnění kanalizace a k záplavám v okolí Anenského náměstí a navíc to nepřiměřeně zatěžuje čistírnu odpadních vod.

Dešťová voda by proto měla být v budoucnu odvedena do retenční nádrže a odtud do nedaleké Lužické Nisy. Vlastní retenční nádrž je doplněna o sedimentační prostor pro předčištění vod a také o prostor, ve kterém bude akumulována voda pro zpětné využití. Projekt kritizují opoziční zastupitelé. Podle Jakuba Chuchlíka (Piráti) je záměr zastaralý a město by si zasloužilo lepší řešení, které by umožnilo ve větší míře zasakování vody přímo v lokalitě místo toho, aby byla jen zadržena a pak odvedena do řeky.

Práce na výstavbě dešťové kanalizace, která dosud v centru Jablonce nad Nisou chyběla, začaly loni na jaře v křižovatce Poštovní a Budovatelů. Souběžně s tím se v centru města rekonstruují vodovody, kanalizace, ale také například rozvody plynu a další inženýrské sítě, a také povrchy komunikací. Letos se práce přesunuly do ulic Liberecké, Generála Mrázka a Komenského. V příštím roce by se mělo pracovat právě na Anenském náměstí a v jeho okolí.