Cime 2 kvartál 2024

Jablonec nad Nisou žádá z EU dotace na modernizaci školy i revitalizaci sídliště

Jablonec nad Nisou (ČTK) - Jablonec nad Nisou žádá z Evropské unie dotace na modernizaci základní školy ve Mšeně a také na další etapu revitalizace sídliště Šumava. Na projekty dohromady za bezmála 35 milionů korun může město prostřednictvím programu integrovaných územních investic (ITI) pro aglomeraci Liberec - Jablonec získat přes 21 milionů korun. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).

"Prvním projektem je modernizace Základní školy Arbesova, cílem je modernizace nynější jazykové učebny a učebny informačních technologií společně se zajištěním bezbariérovosti školy," doplil Chuchlík. Jazyková učebna pro 15 dětí bude vybavená žákovskými pracovními stanicemi, audiovizuální technikou a jazykovou laboratoří. Vybavení učebny IT pro 28 dětí umožní vzájemnou komunikaci učitele se žáky. V projektu za bezmála 16 milionů korun podle něj škola dostane i vnější výtah a rampy nebo elektrické plošiny na všech hlavních schodištích.

Město chce také dotaci na obnovu sídliště Šumava, jehož obnova se připravovala šest let. Sídliště tvoří 37 panelových domů a osm cihlových bytových domů, kde je dohromady téměř 1600 bytů. Nejstarší domy byly postaveny po druhé světové válce, nejnovější stavbaři dokončili v roce 1980. Největším problémem je tu nedostatek parkovacích míst, ale obyvatelé sídliště kritizují, že nemají k dispozici kvalitní dětská hřiště a sportoviště. První práce za více než 35 milionů korun tam začaly letos.

Letošní první etapa zahrnuje obnovu Jeronýmovy ulice a části Vysoké, které jsou podle Chuchlíka nejkritičtější a nejproblematičtější částí sídliště jak z pohledu dopravní obslužnosti a parkování, tak z pohledu zanedbanosti komunikací, kontejnerových stání i zeleně. Na pokračování prací za 19 milionů korun chce radnice získat dotace z evropských fondů. "Revitalizací by pak měla projít část ulice Skelné, obnova čeká zpevněné plochy, volnočasové prostranství, veřejné osvětlení i zeleň. Přibudou místa k parkování i nová kontejnerová stání," dodal.

Program ITI Liberec – Jablonec nad Nisou zahrnuje 47 obcí a rozdělovat bude zhruba 2,5 miliardy korun. V Jablonci připravili 15 projektů, které dohromady počítají s dotací 853 milionů korun, kromě jiného připravila TJ Sokol obnovu sokolovny, dopravní podnik zase plánuje prodloužení tramvajové trati na nový dopravní terminál. Největším projektem města je výstavba mateřské školy u přehrady, na kterou počítá s dotací až 140 milionů korun, a stavba dopravního terminálu s příslibem dotace 100 milionů korun.