Cime 3 kvartal 2024

Ivančice zvažují, zda neupustí od stavby Evropského centra Alfonse Muchy

Ivančice (Brněnsko) 8. listopadu (ČTK) - Ivančice na Brněnsku vypsaly zakázku na projekt pro stavbu Evropského centra Alfonse Muchy. Podle starosty Milana Bučka je ovšem otázka, zda se desetitisícové město do stavby vůbec pustí s ohledem na finanční náročnost a na to, že primárně potřebuje zajistit fungování města. Buček ČTK řekl, že očekává debatu zastupitelů, z nichž část zasedla v zastupitelstvu po volbách poprvé, a že si zastupitelé musí říct, zda na velkou investici město nyní má.

Světoznámý malíř se narodil v Ivančicích v roce 1860 a za Slovanskou epopejí, která je vystavena na zámku v nedalekém Moravském Krumlově, jezdí návštěvníci ze všech kontinentů. Evropské centrum mělo být jejich další zastávkou při putování za Muchovým dílem. V současnosti v rodném domě funguje Památník Alfonse Muchy. "Jen projekt nás má stát 4,5 milionu korun, třetinu by nám dal kraj. A stavba byla před rokem naceněná na 60 milionů," uvedl Buček. Pro město velikosti Ivančic jde o velmi vysokou částku, zhruba pětinu ročních výdajů.

Buček zmínil i další okolnost, která mluví spíše proti stavbě. "Za tři roky se epopej přesune do Prahy," uvedl. Tisíce turistů tak od roku 2026 rázem ztratí zájem jet kvůli Muchovi na jižní Moravu. "Doba je těžká a musíme zajistit, aby fungovaly služby občanům, aby se v městských budovách topilo. Budeme sestavovat rozpočet a s dnešními cenami je to složité," řekl Buček.