Komatsu potřebu bagr

Investor chce u Moravského Berouna postavit 17 větrníků, asi bude referendum

Moravský Beroun (ČTK) - Stavbu 17 větrných elektráren plánuje v okolí Moravského Berouna na Olomoucku konsorcium Arcibiskupství olomouckého a firmy Micronix Group. Moravský Beroun by z provozu větrného parku mohl ročně inkasovat deset milionů korun. Na stavbu 17 větrných elektráren mají obyvatelé města rozdílné názory. Zastupitelstvo Moravského Berouna proto příští týden ve středu projedná návrh na vyhlášení referenda, ve kterém lidé rozhodnou o osudu tohoto projektu. ČTK dnes informaci získala na webu Moravského Berouna.

Arcibiskupství Olomoucké do projektu u Moravského Berouna chce vložit pozemky a firma Micronix Group zajistí technologii. Deset větrných elektráren má být postaveno v katastru místní části Čabová a dalších sedm u Moravského Berouna ve směru na Dětřichov nad Bystřicí. Větrníky jsou projektovány s celkovou výškou 230 metrů a listy dlouhými 81 metrů. Výkon jedné větrné elektrárny se má pohybovat od 6,2 do 7,2 MW.

Investor při veřejné prezentaci slíbil, že v případě stavby 17 větrných elektráren u Moravského Berouna obdrží město a občané za 25 let kompenzace v celkové výši 651 milionů korun. V této částce je zahrnuta zvýhodněná cena elektřiny pro místní obyvatele i přímé platby pro město, které mají ročně obnášet deset milionů korun.

Zastupitelstvo Moravského Berouna nabídky investorů, kteří chtějí v okolí postavit větrné elektrárny, projednalo v září. Přiklonilo se k projektu firmy Micronix Group. Příští týden projedná zastupitelstvo návrh na vypsání referenda, které by podle odhadu vedení města mohlo být v sobotu 3. února 2024. Pokud se obyvatelé v referendu vysloví proti tomuto záměru, tak radnice připraví změnu územního plánu zakazující stavbu větrných elektráren. V opačném případě město podepíše s investorem smlouvu a připraví změnu územního plánu pro povolení stavby.

Kopce v podhůří Nízkého Jeseníku jsou už delší dobu díky příznivým podmínkám v zorném poli investorů, kteří se zaměřují na větrné elektrárny. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová fungují dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor od léta staví dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. Dvě nové větrné elektrárny chce postavit u Potštátu na Přerovsku společnost Roteko Invest. Proti stavbě větrníků se postavila potštátská radnice, Hnutí Duha i místní spolky.