husqvarna

Investice do komerčních nemovitostí v Evropě byly do března nejnižší za 11 let

Londýn (ČTK) - Investice do komerčních nemovitostí v Evropě klesly v prvním čtvrtletí na minimum za 11 let. Investoři kvůli vyšším úrokovým sazbám a horšímu výhledu ekonomiky odkládali akvizice, uvedla dnes společnost MSCI Real Assets. Kanceláří, které v Evropě tvoří největší část realitního sektoru, se prodalo nejméně za dobu záznamů. Objem transakcí se pak snížil na 10,8 miliardy eur (253,8 miliardy Kč), což je nejméně za 13 let.

Největším trhem komerčních nemovitostí v Evropě zůstává Británie, avšak Paříž se dostala před Londýn jako nejaktivnější investiční destinace regionu. Všechny tři největší evropské realitní transakce prvního čtvrtletí se uskutečnily ve francouzské metropoli.

Komerční nemovitosti se staly středem zájmu nových obav o finanční stabilitu. Jejich ceny tlačí dolů prudké zvýšení úroků, obavy z recese a pokles obsazenosti kanceláří i návštěvnosti maloobchodů po pandemii.

Nedávný průzkum, který mezi investory provedla banka JP Morgan, označil komerční nemovitosti za nejpravděpodobnější příčinu příští finanční krize. Podle odhadů Mezinárodní měnového fondu (MMF) jsou evropské banky sektoru komerčních realit vystaveny méně než největší finanční domy ze Spojených států.

Správce aktiv Blackstone zaznamenal v prvním čtvrtletí propad zisku, neboť zpomalení prodeje komerčních nemovitostí zbrzdilo prodej některých aktiv. Blackstone na více žádostí o výběr vkladů ze svého realitního výnosového fondu reagoval omezením výběrů.

Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc varovala před "jasnými známkami zranitelnosti" realitních trhů. Poukázala na klesající tržní likviditu a cenové korekce, za kterými stojí hlavně nejistý makroekonomický výhled a zpřísňování měnové politiky. Analytici ze společnosti Citigroup se podle CNBC domnívají, že akcie realitních podniků mezi letošním a příštím rokem klesnou o 20 až 40 procent.