husqvarna

Investice do komerčních nemovitostí v Česku stále provází nejistota

Praha (ČTK) - Nejistota na trhu s komerčními nemovitostmi se promítla i do letošního prvního čtvrtletí. Přesto objem investic v tomto odvětví v České republice tvořil 400 milionů eur (přibližně 9,5 miliardy korun), což je nejvíce od úspěšného prvního kvartálu minulého roku. Tehdy celkový objem investic činil 907 milionů eur (přibližně 22 miliard korun v kurzu ze dne 31. března 2022). Podle analýzy společnosti Colliers zajišťující investiční poradenství bude ale trvat ještě dlouhou dobu, než se celý trh opět stabilizuje. Investice meziročně poklesly v celém regionu střední a východní Evropy o 57 procent.

"Celoroční objem investic do komerčních nemovitostí by se letos měl pohybovat mezi jednou a 1,5 miliardy eur (24 až 35 miliard korun). Předpokládáme, že trh nabere více na obrátkách počátkem roku 2024. Mezitím by se měla normalizovat cenová očekávání," řekl senior analytik ze společnosti Colliers Josef Stanko k současné situaci v České republice.

Na objemu investic za první letošní čtvrtletí se z poloviny podílel prodej portfolia skupiny Trei. Jednalo se o několik desítek retailových parků a podniku. Druhou polovinu investic tvořily starší residenční nemovitosti, kanceláře a průmyslové budovy. Podle Stanka se zvýšil zájem o brownfieldy, tedy o nevyužívané či zanedbané nemovitosti a také o teprve rozpracované projekty. Téměř 90 procent realizovaného objemu investic tvoří čeští investoři.

Určit budoucí cenu nemovitostí podle analýzy zatím nelze. Pokud by ovšem na trh v tomto roce přibyly nové prémiové nemovitosti, jakými jsou například nejméně energeticky náročné kancelářské budovy či dobře dostupné logistické areály, tak si podle analýzy pravděpodobně udrží vysokou cenu i v poměru k předcovidové době.

Pokles investic do nemovitostí lze sledovat v celé Evropě. Region střední a východní Evropy je na tom oproti zbytku průměrně lépe o pět procent. "Objemy investic v celé střední a východní Evropě byly jedny z nejnižších od let světové finanční krize. Padesátiprocentní podíl na objemech celého regionu za 1. čtvrtletí 2023 mělo Polsko, následovala Česká republika s 31 procenty," řekl regionální ředitel kapitálových trhů pro střední a východní Evropu ve společnosti Colliers Kevin Turpin.