Cime 3 kvartal 2024

Investice do komerčních nemovitostí na Slovensku loni klesly o 41 procent

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Investice do komerčních nemovitostí na Slovensku se loni meziročně snížily o 41 procent na 664 milionů eur (16,4 miliardy Kč), tempo tohoto poklesu však bylo v porovnání s vývojem celoevropského trhu mírnější. V tiskové zprávě o tom dnes informovala poradenská společnost CBRE.

Trh loni ovlivnily dopady pokračující války na Ukrajině a s ní související zdražení energií, po kterém následoval růst inflace a zvyšování úrokových sazeb.

Hlavní část investic loni na Slovensku směřovala do kancelářských nemovitostí, které se na celkovém objemu transakcí podílely 70 procenty. Pětinový podíl na celkových investicích měli čeští investoři.

Například loni na podzim skupina BHM group českého podnikatele Tomáše Krska ohlásila nákup logisticko-výrobního centra na západě Slovenska s pronajímatelnou plochou více než 120.000 metrů čtverečních.

V roce 2022 investice do komerčních nemovitostí na Slovensku poprvé přesáhly hranici jedné miliardy eur. Činily 1,13 miliardy eur (27,9 miliardy Kč) při meziročním růstu téměř o polovinu.