Cime 3 kvartal 2024

Investice do domu v rostoucí čtvrti Emila Kolbena v Praze je přes miliardu korun

Praha 6. prosince (ČTK) - Na více než miliardu korun vyjde investice do domu Alfred, který uzavře druhou z pěti etap rezidenčního projektu čtvrti Emila Kolbena v Praze. Energeticky úsporný dům vyroste na 11.000 metrech čtverečních, nabídne 179 bytů a dokončení je plánováno na rok 2025. Společnost Skanska o zahájení stavby informovala v tiskové zprávě.

Dům Alfred je pojmenovaný po mladším bratrovi Emila Kolbena a bude mít deset nadzemních podlaží. Skanska zde poprvé využije fotovoltaické panely a společnost uvádí, že Alfred bude oproti běžné budově o čtvrtinu úspornější.

"Největší vliv má důkladně zateplená obálka budovy a fotovoltaické panely s instalovaným výkonem deset kilowattů. Díky nim zajistíme dostatečné množství energie k osvětlení společných prostor a větrání bytů s centrálním odtahem vzduchu. Pokud od ledna vstoupí v platnost novela energetického zákona, prověříme ještě širší zapojení solárních panelů," uvedl projektový manažer Skanska Residential Martin Horálek.

Čtvrť Emila Kolbena vyrůstá na vysočanském brownfieldu, kde se v minulosti nacházely průmyslové areály a tovární haly. Projekt nabídne v pěti fázích celkem 1069 bytů na ploše 51.000 metrů čtverečních. V roce 2020 byla dokončena výstavba první etapy s domy Greta, Lily a Malvína. ve druhé etapě jsou hotové budovy Jindřich a Hanuš, které doplní Alfred. Domy jsou pojmenovány po členech rodiny Emila Kolbena. Ve společných prostorách a součástí orientačního navigačního systému v celé čtvrti jsou umělecky ztvárněné sloupy Emila Kolbena.

Skanska Residential, která patří do skupiny Skanska, působí na českém trhu od roku 1997. V Praze postavila přes 9000 bytů, ve kterých bydlí více než 23.000 lidí. Letos například zahájila stavbu dřevěného čtyřpatrového domu v pražských Radlicích, který nabídne osmdesát bytů.