Komatsu potřebu bagr

Informování o spotřebě tepla aspoň jednou za měsíc Sněmovna jen rozjednala

Praha 7. července (ČTK) - Časté poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody v bytech Sněmovna zrychleně už v úvodním kole schvalovat nebude. Opoziční ANO a SPD dnes zablokovaly postup, jak jej navrhla vláda. První čtení novely, která vychází z unijní směrnice, bude pokračovat v úterý.

Předloha předpokládá, že uživatelé bytů s dálkově odečitatelnými měřiči nebo indikátory budou dostávat údaje o spotřebě alespoň jednou za měsíc. Opozice má podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové k předloze výhrady a je nutné, aby ji projednaly i sněmovní výbory. Bytová družstva a společenství vlastníků jednotek namítají, že informační povinnost bude velmi nákladná, poznamenala bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Dále se diskuse úvodního kola nedostala, neboť jednací den dolní komory skončil.

Důvodová zpráva zvýšení administrativních nákladů poskytovatelů služeb, jako jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci bytových domů včetně bytových družstev, předpokládá. Jejich promítnutí do cen služeb ale nebude podle předlohy možné. Náklady bude podle zdůvodnění provázet zavádění systému informujícího uživatele i měsíční zasílání informací elektronickou formou. Zpoplatněno bude moci být podle novely jen listinné informování dopisem.

Údaje budou moci poskytovatelé zpřístupňovat podle předlohy také dálkově prostřednictvím internetu na heslo a aktualizovat je tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožní. Uživatele bytů nebudou muset informovat o spotřebě tepla za období, v němž je nedodávali.