husqvarna

iDNES: Katastr přerušil převod vydražené Krejčířovy vily na novou majitelku

Praha 26. ledna (ČTK) - Katastrální úřad přerušil převod vily odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy na novou majitelku, která ji vydražila loni v listopadu a již za ni zaplatila 21,38 milionu korun. Převod zkomplikovala žaloba podaná na vklad do katastru, uvedl dnes server iDNES.cz. Majitelkou nemovitosti tak dál zůstává Krejčířova manželka Kateřina.

Krejčířova manželka se loni snažila přepsat vilu, která je v havarijním stavu, na stát a odůvodnila to tím, že její rodina nemá peníze na to, aby se o vilu starala. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových není ale přepis vily na stát možný, protože je součástí exekuce. Katastrální úřad proto odmítl přepis vily na stát a advokáti Krejčířovy rodiny proti tomu podali žalobu. Tu loni v létě zamítl Krajský soud v Praze a Vrchní soud v Praze na podzim jeho rozhodnutí potvrdil s tím, že v tomto případě je podle katastrálního zákona omezena možnost nakládání s majetkem v exekuci. Rozhodnutí odvolacího soudu bylo pravomocné, možné je jen dovolání u Nejvyššího soudu, což mohla Krejčířová podle serveru udělat.

Katastrální úřad podle iDNES.cz přerušil převod objektu na novou majitelku 11. ledna. Žádný z exekutorů, kteří navrhli převod nemovitosti podle platné smlouvy na novou majitelku dva dny před Vánocemi, o přerušení doteď nevěděl, uvedl web.

Podle něj úřad přerušení převodu nemovitosti vysvětlil tím, že jsou splněny podmínky pro přerušení řízení stanovené v paragrafu 64 správního řádu. Ten zmiňuje situaci, kdy se uskutečňuje jiné správní řízení.

Krejčíř uprchl v roce 2005 z Česka během policejní prohlídky právě z černošické vily. Od roku 2007 žije v Jihoafrické republice (JAR), kde je od listopadu 2013 ve vězení. Vedle trestu za únos a pokus o vraždu čelí v JAR i obvinění z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta. V ČR pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje od roku 2007 o vydání Krejčíře.

Pokusy vydražit větší ze dvou Krejčířových černošických vil začaly v roce 2016. Vila byla v exekuci, v srpnu 2019 ji poškodil rozsáhlý požár, který její cenu drasticky snížil. Vydražit se ji podařilo na osmý pokus, který se uskutečnil loni v listopadu, kdy ji získala za 21,38 milionu korun Petra Kučerová. Její rodina podnikající v realitách podle serveru koupila v­ roce 2017 i menší Krejčířovu vilu v­ černošické Karlštejnské ulici.