Cime 1 kvartál 2024

Humpolec nechá zpracovat technickou studii budoucího obchvatu

Humpolec (Pelhřimovsko) 30. září (ČTK) - Humpolec na Pelhřimovsku nechá zpracovat technickou studii k budoucímu severozápadnímu obchvatu města. Zaplatí za ni asi 800.000 korun. Hotová bude za rok a půl. Je to první větší krok k přípravě obchvatu přibližně jedenáctitisícového města. ČTK to řekl místostarosta Humpolce Vlastimil Brukner (KDU-ČSL).

Trasa obchvatu dlouhého přes sedm kilometrů je vyznačená v územním plánu města i dalších obcí, jejichž územím bude procházet. Technická studie ji podle Bruknera může zpřesnit. Obchvat by měl začínat u obce Čejov a končit u Vystrkova. Jeho smyslem je ulevit městu od tranzitní dopravy na trase mezi Pelhřimovem a Světlou nad Sázavou, kudy podle Bruknera projede denně okolo 5000 aut.

Trasa obchvatu v jihozápadní části kopíruje dálnici D1. V minulosti jednalo město z Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) o tom, zda by dálnice nemohla jako obchvat sloužit. "Končilo to vždy na nesouhlasu ŘSD, protože mají systém nájezdů vždy po deseti kilometrech," řekl Brukner.

Po technické studii bude město hledat dodavatele na dokumentaci k územnímu rozhodnutí. "A po jejím zhotovení celý projekt předáváme Kraji Vysočina, který bude dělat další stupně (projektové dokumentace)," řekl Brukner. Odhadovaná náklady na stavbu jsou podle něho několik stovek milionů korun. O tom, kdo obchvat zaplatí, se bude teprve jednat. "Humpolec na to mít nebude, to je jasné. Kraj na to bude asi něco přispívat, ale největší část čekáme od státu," řekl Brukner.