Komatsu potřebu bagr

Hrušky mají rok a půl po tornádu opraveno 80 procent poškozených domů

Hrušky (Břeclavsko) 12. prosince (ČTK) - Lidé v Hruškách na Břeclavsku opravili 80 procent domů, které loni v červnu poškodilo tornádo. Novinářům to dnes řekla starostka Jana Filipovičová (KDU-ČSL). Tornádo podle ní zasáhlo asi 250 domů, z nichž přes 60 muselo jít k zemi. Některé domy lidé opravili, jiné nově postavili. Část domů je ještě rozestavěná, u některých se s ohledem na stáří obyvatel s opravou nepočítá a šli k rodinám. V místech tak zůstanou rodinám stavební parcely. Radnice stačila opravit školu, školku a tělocvičnu.

Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů v hodině se přehnalo Břeclavskem a Hodonínskem loni poslední červnový čtvrtek. V několika obcích zasáhlo zhruba 1200 domů, z nichž 200 muselo k zemi. Tornádo si vyžádalo šest lidských životů.

Hrušky byly spolu s Moravskou Novou Vsí, Mikulčicemi, Lužicemi a hodonínskou částí Pánov nejvíce postižené. "Bylo zasaženo téměř 250 rodinných domů. Bylo obnoveno, zrekonstruováno nebo nově postaveno 80 procent poškozených rodinných domů. Z obecního majetku byla kompletně zrekonstruovaná budova mateřské školy, základní školy a tělocvičny základní školy, která slouží ke sportovním i kulturním účelům," uvedla Filipovičová.

Lidé čerpali peníze z pojištění, od státu, od neziskových organizací i z darů lidí. Radnice dokončuje opravy provozní budovy hřbitova, hřbitovního areálu a víceúčelového hřiště u základní školy. "V rozpočtu na příští rok máme připraveno financování na opravu kostela sv. Bartoloměje, kde byla v rámci nezbytných prací vyměněna střešní krytina a skelné výplně vitráží, na opravy kulturního areálu u základní školy a technické infrastruktury, do které spadá veřejné osvětlení, obecní rozhlas, chodníky a komunikace," řekla Filipovičová. Připravují se také projekty na obnovou zeleně.

Obec připravuje i další projekty, a to výstavbu inženýrských sítí pro pozemky v lokalitě Zahajka II, kde by mělo být 23 pozemků. Dále se připravuje nájemní bydlení v Hlavní ulici, které by měla podle starostky financovat a provozovat Diecézní charita Brno. V Hruškách také staví novou požární zbrojnici, která by měla být hotová na podzim příštího roku.

Hrušky mají zhruba 1600 obyvatel. Před tornádem mívala obec rozpočet kolem 40 milionů korun, po tornádu se vlivem dotací pohybuje kolem 100 milionů korun.