husqvarna

Hrubá stavba domu na pražském Vítězném náměstí je hotová, stát bude 1,3 mld. Kč

Praha (ČTK) - Hrubá stavba nového bytového domu na pražském Vítězném náměstí je dokončena. Kolaudace budovy je plánována na první čtvrtletí příštího roku, náklady dosáhnou zhruba 1,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí společnosti Penta Real Estate Martin Lánský, která za projektem bytového domu nazývaného Victoria Palace spolu s Kaprain Group finančníka Karla Pražáka stojí. Spodní patro by mělo patřit Praze 6 a radnice tam plánuje otevřít samoobsluhu.

Bytový dům, jehož budoucí podobu navrhli architekti z ateliéru Jakuba Ciglera, nabídne asi stovku bytů a v přízemí vznikne samoobsluha a další obchody. Projekt doplní kvadrant náměstí v souladu s původním urbanistickým konceptem architekta Antonína Engela, podle kterého byla vystavěna čtvrť Dejvice.

"Praha 6 si zaslouží dokončené Vítězné náměstí, a to v duchu prvorepublikového návrhu architekta Engela," uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). Řekl, že budova Victoria Palace reprezentuje jak nejnovější trendy v oblasti architektury, tak i úctu k původnímu návrhu zástavby Bubenče a Dejvic. "Občané Prahy 6 se navíc mohou těšit na novou samoobsluhu a další obchody v přízemí budovy," dodal. Po supermarketu byla podle Lánského velká poptávka jak se strany radnice, tak občanů městské části.

"Ve Victoria Palace se díky spolupráci s městskou částí a citlivému přístupu architektů podařilo zkombinovat rezidenční bydlení, drobné obchody a služby," sdělil majitel skupiny Kaprain Karel Pražák. Řekl, že Praha tak získává architektonicky hodnotnou budovu, na kterou může být hrdá.

Poslední etapou dostavby Vítězného náměstí bude takzvaný čtvrtý kvadrant, plocha mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů. V současnosti probíhá mezinárodní architektonická soutěž, jejímž cílem je najít řešení jeho dostavby.

Pozemky v této části vlastní především společnost Fourth Quadrant s.r.o., která sdružuje realitní společnosti Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Dalšími vlastníky pozemků jsou Vysoká škola chemicko-technologická, hlavní město Praha a Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a od té doby mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název "Kulaťák".