Cime 2 kvartál 2024

Hřib: Ohledně zakázky na metro D musíme dodržovat zákon

Praha (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) musí v případě tendru na druhou část metra D dodržovat zákon a nemůže se k řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat. Na dnešním jednání kontrolního výboru magistrátu to řekl primátorův náměstek a předseda dozorčí rady podniku Zdeněk Hřib (Piráti). Výsledky tendru napadlo u antimonopolního úřadu sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM), na místě je podle Hřiba dodržet řádný proces a počkat na rozhodnutí. Jedná také o tom, že zakázku nechá prověřit neziskovými organizacemi.

Dopravní podnik Sdružení PVM pro nesplnění podmínek z tendru vyloučil, firmy následně začaly v médiích celé řízení napadat. Zároveň podaly námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a trestní oznámení. Podle Hřiba podnik podle zákona o veřejných zakázkách nemůže zveřejňovat informace k neukončenému řízení. "Zatímco uchazeč má pestrou paletu možností, jak o tu zakázku usilovat, tak bohužel veřejný zadavatel má ty ruce poněkud svázané," řekl.

Je již podle něj normální, že se zájemci pokoušejí o zakázku bojovat různými způsoby. "To, co tady je, je asi nějaký standard, na který si musíme zvyknout," míní. Dodal, že v médiích se k tendru objevila i řada nesmyslů a výstupy jsou pochopitelně jednostranné, protože DPP se vyjadřovat nemůže. "Protože v médiích vystupuje jenom jedna strana, tak ta vyjádření jaksi vyznívají jednostranně," uvedl náměstek.

Nejlepším postupem je podle něj počkat na rozhodnutí ÚOHS. "Rozhodování o veřejných zakázkách by mělo být podchyceno nějakým procesem, který je jasně definován a podle kterého se postupuje," sdělil. Dodal, že aktuálně jedná s neziskovými organizacemi Transparency International a Rekonstrukce státu. "Úvaha je taková, že bychom těmto neziskovým organizacím zpřístupnili ty dokumenty, ony by se na ně podívaly a podaly nám nějaký názor," vysvětlil Hřib.

Místopředseda představenstva DPP Ladislav Urbánek na jednání výboru uvedl, že podnik při hodnocení nabídek prověřoval tvrzení firem nad rámec zákona. Jedním z argumentů PVM proti tendru je i to, že vítězné sdružení vedené firmou Subterra podle konkurenčních firem lhalo o kvalifikaci svých zaměstnanců.

Urbánek k tomu řekl, že podnik se všech firem na reference opakovaně zeptal a víc dělat nemohl. "Pokud lhali, tak je to příběh pro Policii ČR a vyšetřování. Přece si DPP nebude najímat nějakou detektivní agenturu, aby zjišťoval, jestli lžou, nebo nelžou, na to pamatuje zákon a odpovídá za to uchazeč," řekl. Hřib dodal, že při existenci čestných prohlášení by v případě jejich nepravdivosti šlo o trestný čin podvodu. "Nemyslím si, že DPP je kompetentní k tomu něco takového zjišťovat a šetřit," uvedl.

Výbor se dnes usnesl na tom, že otázku příští týden projedná zastupitelstvo města. Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká aktuálně diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice.