Mercedes

Hradečtí zastupitelé souhlasí, že stavba stadionu bude dražší o 59 mil.Kč

Hradec Králové 21. června (ČTK) - Královéhradečtí zastupitelé dnes schválili dohodu města a stavbařů o navýšení ceny přestavby fotbalového stadionu v Hradci Králové o 59 milionů korun. Původně měla aréna, kterou buduje konsorcium tří firem v čele se společností Strabag, stát 568 milionů korun bez daně. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Důvodem navýšení ceny je nepředpokládaný růst cen stavebních materiálů a dalších vstupů. V dohodě se stavbaři zavázali, že pro město udělají ještě další práce. Původně žádali od města navíc 69 milionů korun. Pro dohodu dnes hlasovalo 22 hradeckých zastupitelů z 33 přítomných.

"Je dobře, že se většina zastupitelů postavila na stranu stadionu a s jejich pomocí se ho podaří dokončit. Jejich přístupu si vážím a za jejich podporu děkuji. Myslím si, že podmínky, které se vyjednávacímu týmu podařilo dohodnout, jsou pro město vcelku výhodné," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Kromě zvýšení ceny dohoda počítá s prodloužením termínu stavby o dva měsíce z původního dubna 2023 na konec června 2023. Sdružení firem také zbourá starou východní tribunu, kde místo ní vzniknou další parkovací místa. Parkoviště stavbaři vybaví dobíjecími stanicemi pro elektromobily. Dále konsorcium vybuduje šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a zvýší počet míst pro diváky k sezení na maximální projektovanou kapacitu 9300 z dosud předpokládaných 8000.

Firmy v březnu požádaly město o jednání o zvýšení ceny stadionu, zdůvodnily to výrazným růstem cen. Město se po právním posouzení vyjádřilo, že k jednáním o zvýšení ceny se stavbaři přistoupí, a požádalo firmy o doložení požadavků. Zástupci radnice o zvýšení ceny a dalších podmínkách výstavby jednali se společností Strabag před týdnem v úterý. Sdružení tvoří vedle Strabagu firmy Geosan Group a D&D Elektromont.

Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) stavba momentálně probíhá podle harmonogramu. Od loňského srpna stavbaři dělali na stavbě stadionu hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala na konci února, na staveništi nyní dělníci budují tribuny.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností zvýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.