Mercedes

Hradecký kraj zahájil projektování parkovacího domu pro trutnovskou nemocnici

Hradec Králové (ČTK) - Královéhradecký kraj vybral projektanta, který zahájil práce na projektové dokumentaci pro stavbu parkovacího domu v areálu trutnovské nemocnice. Se stavbou kraj počítá v roce 2024 a cenu odhaduje na 190 milionů korun. Dokumentace pro stavbu vyjde téměř na osm milionů korun, informovali dnes ČTK zástupci hejtmanství. Oblastní nemocnice Trutnov patří kraji. Třípatrový parkovací dům má vyřešit nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice, jejich kapacita by se tím měla více než ztrojnásobit.

Veřejnou zakázku na projekční práce získala brněnská firma Atelier 99. "Vytvoří kompletní dokumentaci pro stavbu za 7,8 milionu korun s DPH. Projektovou dokumentaci kraj nechává vypracovat podle metody Building Information Management (BIM), která zajišťuje přehlednější a kvalitnější informace pro následnou správu budov," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Na projektu parkovacího domu v trutnovské nemocnici kraj spolupracuje s Českou agenturou pro standardizaci, která zastřešuje zavádění metody BIM do veřejných zakázek. Podle náměstka hejtmana pro investice Pavla Bulíčka (Piráti) jde o pilotní projekt pro zavádění metody BIM do běžné praxe.

"Je to cesta pro kvalitní zadávání a realizaci veřejných zakázek. Zároveň umožňuje lepší kontrolu projekčních prací. V budoucnu nám umožní lepší správu budov i větší úsporu peněz na jejich provoz," uvedl Bulíček.

Architekti navrhnou možná řešení parkovacího domu a následně vytvoří informační model stavby s digitálním modelem a projektovou dokumentací potřebnou pro uskutečnění stavby. "K činnostem spojeným s informačním modelem stavby bude použito společné datové prostředí (CDE), které umožní hlídat termíny a umožní lépe předcházet chybám v projektové dokumentaci," uvedl Lechmann.

Současná kapacita parkování v areálu trutnovské nemocnice je 120 vozidel, což je podle kraje nedostatečné. "Pro pohodlnější parkování pacientů, zaměstnanců i návštěvníků nemocnice postavíme v areálu třípatrový parkovací dům, ve kterém zaparkuje téměř 290 automobilů. K dispozici bude v nové budově i šest míst pro dobíjení elektromobilů a zvažujeme i možné napojení třetího podlaží nadzemním koridorem na pavilon interny," uvedl Bulíček.

Vedení Královéhradeckého kraje považuje modernizaci nemocnic za jednu ze svých priorit. Například tento měsíc začala modernizace a dostavba za 880 milionů korun nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Největším zdravotnickým zařízením v regionu je státní Fakultní nemocnice Hradec Králové.