Komatsu potřebuju bagr

Hradecký kraj předpokládá, že na opravu Vrbenského kasáren získá dotaci 500 mil.

Hradec Králové (ČTK) - Královéhradecký kraj předpokládá, že na chystanou přestavbu Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové za tři čtvrtě miliardy korun získá z grantových zdrojů 500 milionů korun. Uspěl zatím se dvěma projekty. Dotace z Národního plánu obnovy (NPO) je 55 milionů korun a z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) 25,8 milionu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Peníze z NPO poslouží na stavební úpravy a vybavení prostor kulturního a kreativního centra, které vznikne v části bývalého vojenského objektu. Přiznané prostředky z IROP by měly pokrýt vybudování archeologické expozice.

"Kraj a muzeum pro financování tohoto projektu hledají další zdroje například s využitím evropských a jiných fondů. Uspěly již se dvěma projekty. V dalších dvou projektech kraj podává žádost. Celkem tak existuje reálná naděje, že se z grantových zdrojů podaří získat půl miliardy korun," uvedl Lechmann.

Z kapitoly NPO určené na revitalizaci brownfieldů žádá kraj téměř o 230 milionů korun. Kraj chce s pomocí této dotace financovat energeticky účinnou přestavbu Vrbenského kasáren. "Předpokládáme, že rozhodnutí o přidělení podpory určené na revitalizaci brownfieldů padne ve druhé polovině letošního roku. Během několika týdnů chceme ještě požádat o dotaci ve výši téměř 180 milionů korun z IROP2 v rámci ITI Hradecko-pardubické aglomerace," uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

Kasárny, známé jako Vrbenského kasárny, stojí uvnitř bývalého vojenského areálu Gayerových kasáren, naproti krajem zrekonstruovaného kasárenského dvojčete, které v současnosti slouží Muzeu východních Čech v Hradci Králové jako hlavní odborné pracoviště. Celý areál se ve spolupráci s městem Hradec Králové postupně změní v kulturně kreativní kampus určený veřejnosti.

"Objekt Vrbenského kasáren bude sloužit veřejnosti jako moderní a interaktivní historicko-přírodovědecké zážitkové vzdělávací centrum celokrajského Muzea východních Čech v Hradci Králové. Mimo to v něm bude také sídlit kreativní centrum, tzv. Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje a také krajské digitalizační centrum pro paměťové instituce," uvedl Lechmann.

Kreativní centrum bude určené nejen pro odborníky, ale i pro veřejnost. Bude působit pod správou a odborným vedením krajského Muzea východních Čech.

Kraj chce Vrbenského kasárny přebudovat na muzejní a kulturní centrum, kde by měly vzniknout také badatelny, přírodovědecké expozice, přednáškové sály či prostředí pro vzdělávání školáků. Muzeum tam chce prezentovat i pevnostní historii města. Projekt má pravomocné stavební povolení.

V areálu kasáren kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.