Komatsu potřebu bagr

Hradecký kraj má stavební povolení na Škroupův dům, chystá výzvu na jeho využití

Hradec Králové 3. června (ČTK) - Královéhradecký kraj má stavební povolení a je připraven zhruba za 40 milionů korun opravit Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku. ČTK to dnes řekla Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Kraj, který je vlastníkem objektu, jej dostal od Osic darem na konci roku 2018. Cílem je změnit zanedbanou budovu v multifunkční objekt určený pro kulturu, vzdělávání i sport. Objekt se skládá ze sálu, přísálí, dvou místností v přízemí a tří v prvním poschodí.

"Kraj aktuálně chystá otevřenou výzvu na jeho využití, do které se budou moci hlásit se svými projekty obce, MASky (Místní akční skupiny), neziskové organizace a podobně. Kraj poté rozhodne o případném zahájení investice," řekla ČTK Svatoňová.

Škroupův dům ve stylu meziválečné moderny podle návrhu architekta Jindřicha Smetany svému účelu sloužil do roku 1951. Hrálo se v něm divadlo, konaly se tam taneční zábavy a plesy, místní školáci i sokolové do ní chodili cvičit. Do roku 1966 promítalo v domě kino, bývala zde také pošta, knihovna, holičství či klubovna Socialistického svazu mládeže.

Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801. Zhruba do poloviny 19. století působil ve Stavovském divadle v Praze. Poslední dva roky svého života strávil v rotterdamské opeře. Škroupova píseň Kde domov můj poprvé zazněla ve hře Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, v roce 1918 byla uzákoněna jako státní hymna.