Cime 2 kvartál 2024

Hradecký kraj dostal čtyři nabídky na modernizaci rychnovské nemocnice

Rychnov nad Kněžnou 3. listopadu (ČTK) - Do výběrového řízení na modernizaci a dostavbu krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou se přihlásili čtyři uchazeči. Maximální přípustná cena veřejné zakázky je 757 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Podpis smlouvy s vybranou firmou kraj předpokládá v tomto měsíci, řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Investorem je kraj, který má podporu státu.

"V současné době stále probíhá výběrové řízení, které bude dokončeno podpisem smlouvy s dodavatelem. Termín předpokládáme v druhé půlce listopadu," uvedl Lechmann.

O podpoře 200 milionů korun pro projekt, který spadá do koncepce rozvoje strategické průmyslové zóny Solnice - Kvasiny, nedávno rozhodla vláda. Dotace pomůže kraji rekonstruovat a postavit několik objektů v areálu rychnovské nemocnice. Dotace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) směřuje především na vybudování nového pavilonu urgentního příjmu nemocnice. Nemocnice spadá pod krajskou Oblastní nemocnici Náchod.

Na financování dostavby kraj počítá se státní dotací 300 milionů korun. Podle MMR se dotace poskytuje až na 60 procent vynaložených uznatelných nákladů a pro tento rok je na ni v rozpočtu ministerstva připraveno 200 milionů korun.

Nový pavilon urgentního příjmu vznikne jako přístavba pětipodlažní budovy k nynějšímu pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice, takzvanému DIGP. Přístavba umožní soustředit akutní části nemocnice do jednoho funkčního celku a zároveň oddělit cesty urgentních pacientů od cest plánovaných a ambulantních pacientů nebo návštěv.

V pavilonu DIGP jsou v plánu stavební úpravy a dispoziční změny ve třech podlažích, financované z dotace MMR. Vznikne také nový objekt energocentra a stanice medicinálních plynů.

Podle vedení kraje je dostavba a modernizace nemocnice klíčovým projektem pro další rozvoj regionu. Investice zajistí zdravotní obslužnost nejen pro průmyslovou zónu Solnice - Kvasiny, kde působí automobilka Škoda Auto, a rekreační oblast Orlických hor, ale také se sníží zatížení Fakultní nemocnice Hradec Králové, kam velká část obyvatel Rychnovska za zdravotní péčí dojíždí. Rychnovská nemocnice zajišťuje zdravotnickou péči oblasti s více než 80.000 obyvateli.

Kraj do rychnovské nemocnice investoval ještě před modernizací. V listopadu 2021 v pavilonu DIGP dokončil rekonstrukci fasády, zateplení, výměnu oken a modernizací prošla také porodnice. Tyto stavební práce stály přes 60 milionů korun.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který rychnovská nemocnice spadá. Jejich modernizace je jednou z priorit kraje pro následující roky. Nemocnice zastřešované Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje mají dohromady 1800 lůžek a pracuje v nich kolem 3300 zaměstnanců.