husqvarna

Hradecký kraj chystá opravu Vrbenského kasáren za 750 milionů Kč

Hradec Králové 19. ledna (ČTK) - Královéhradecký kraj pokračuje v přípravě rozsáhlé rekonstrukce Vrbenského kasáren v centru stotisícového Hradce Králové, které jsou od loňska v majetku kraje. Odhadované náklady na opravu Vrbenského kasáren, včetně vybavení, jsou aktuálně okolo 750 milionů korun. Zhruba 80 procent uznatelných nákladů chce kraj krýt z dotací. ČTK to řekl hejtman Martin Červíček (ODS). Projekt má pravomocné stavební povolení.

"Připravujeme vše, co je potřeba pro vyhlášení soutěže na dodavatele stavby. Pokud vše dobře půjde, mohli bychom začít soutěžit v roce 2023," řekl hejtman. Podle něj by v tomto případě mohly stavební práce začít v roce 2024.

"Nicméně je to o financování. Jde o poměrně nákladnou rekonstrukci, takže žádáme z různých programů o poskytnutí dotace, abychom byli schopni tuto rekonstrukci zahájit a dokončit. Máme například požádáno o dotaci z ministerstva kultury, chceme využít také Národní plán obnovy," řekl Červíček.

Kasárna by kraj chtěl přebudovat na muzejní a kulturní centrum, které by mělo spravovat a řídit krajské Muzeum východních Čech. Ve Vrbenského kasárnách by mělo vzniknout například zážitkové kreativní centrum pro veřejnost, badatelny, přírodovědecké expozice, přednáškové sály či prostředí pro vzdělávání dětí ze základních a středních škol. Muzeum tam chce prezentovat i pevnostní historii města.

Vrbenského kasárna do loňského roku vlastnilo město Hradec Králové, kraj měl budovu v souvislosti s chystaným projektem v nájmu. Město kasárna od armády získalo v roce 2009 a přes několik pokusů pro ně nenašlo využití. Zastupitelé kraje a města Hradce Králové loni na podzim schválili převod vlastnického práva k nemovitosti do majetku kraje. Vyřešení majetkového převodu bylo podle hejtmanství jednou z klíčových podmínek pro možnost získání dotací z evropských fondů, které kraj chce čerpat na rozsáhlou rekonstrukci kasáren.

V areálu kasáren v centru krajského města kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.

Město Hradec Králové připravuje v areálu úpravu veřejných ploch tak, aby lépe vyhovovaly využití pro pořádání kulturních a dalších akcí. Například hlavní náměstí vznikne z prostranství mezi kavalíry, které nyní slouží hlavně jako parkoviště.

"Město má dokončenou projektovou přípravu a hledá dotační tituly," řekl ČTK investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09). Odhadované náklady města na úpravu prostranství v okolí kasáren se pohybují v řádech desítek milionů korun.

V areálu Gayerových a Vrbenského kasáren společnost ISP Hradec Králové v roce 2019 otevřela parkovací dům za 135 milionů korun. Firma ISP v Hradci Králové na základě koncese od města provozuje parkovací systém.