husqvarna

Hradecký kraj chce na obnovu kasáren získat 55 mil. Kč z Národního plánu obnovy

Hradec Králové 27. září (ČTK) - Královéhradecký kraj chce získat na obnovu chátrajících Vrbenského kasáren v Hradci Králové dotaci z Národního plánu obnovy. O dotaci, která by mohla činit až 55 milionů korun, kraj již požádal, řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Kasárny by kraj chtěl přebudovat na muzejní a kulturní centrum. Náklady na opravu budov a vybudování expozic hejtmanství odhaduje na 650 milionů korun. Na rekonstrukci již má kraj stavební povolení.

Dotace z Národního plánu obnovy, konkrétně z výzvy na rozvoj kulturních a kreativních center, by neměla být jedinou dotací. "Zásadní část prostředků chceme získat také z dalších evropských programů. Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat kulturně kreativní centrum, které bude z regionálního i nadregionálního pohledu výjimečné," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památky a sociální péči Martina Berdychová (Východočeši).

Podporu z Národního plánu obnovy chce kraj použít na stavební práce a vybavení centra. Centrum by mělo spravovat a řídit krajské Muzeum východních Čech. "Považujeme za průkopnické řešení postavit kreativní centrum jako laboratoř nápadů, studentský trenažér, jako místo, kde mohou muzea společně tvořit s vysokými i středními školami a vzájemně se učit," uvedl ředitel muzea Petr Grulich. Centrum nebude jen pro odborníky. Počítá se i s programy pro veřejnost formou vzdělávacích a zážitkových kurzů, workshopů a podobných akcí.

V areálu kasáren v centru krajského města kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rozsáhlou rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář krajského Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.

Vrbenského kasárny zatím vlastní město Hradec Králové. Kraj má budovu v souvislosti s chystaným projektem v nájmu a jedná o jejím převedení do svého vlastnictví. Město kasárny od armády získalo v roce 2009 a přes několik pokusů pro ně nenašlo využití.