husqvarna

Hradec Králové zbourá objekt zchátralé koželužny z 19. století ve čtvrti Kukleny

Hradec Králové 11. října (ČTK) - Město Hradec Králové nechá zbourat zchátralý objekt bývalé koželužny z 19. století ve čtvrti Kukleny. Dělníci objekt tovární haly z režného zdiva šetrně rozeberou ručně, aby cihly a další materiály mohlo město v budoucnu využít například při nové výstavbě nebo opravách jiných objektů. Z továrního areálu zůstane zachován jen komín, uvedla dnes mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

Demolice, o niž město rozhodlo již loni, by měla začít na přelomu října a listopadu a skončit začátkem léta roku 2023. Město za bourání zaplatí 1,5 milionu korun bez daně. Již v roce 2014 město nechalo z tovární haly sundat věžičku s hodinami a uložit ji do skladu na letišti pro budoucí využití.

Prostranství bývalé koželužny hodlá město využít. "Máme studii, která obsahuje několik návrhů řešení této oblasti. Vzniknout by zde mohlo nové kuklenské náměstí. Jeho součástí by pak mohl být nový objekt, který bude obsahovat historické prvky staré koželužny a bude sloužit místním pro společensko-kulturní účely," uvedl hlavní architekt města Petr Brůna.

Radnice v minulosti mínila, že by na místě zchátralé koželužny vybudovala objekt sociálního bydlení pro seniory. Před zhruba 15 lety chtěla koželužnu přestavět na komerční centrum a luxusní loftové byty developerská firma Eube. Jenže v roce 2010 Eube zkrachovala, a z projektu sešlo.