husqvarna

Hradec Králové žádá zrušení dotační výzvy NSA na stavbu stadionů

Hradec Králové 24. ledna (ČTK) - Město Hradec Králové dalo Národní sportovní agentuře (NSA) podnět ke zrušení její dotační výzvy Nadregionální sportovní infrastruktura. V programu se má na stavbu stadionů rozdělit 900 milionů korun. Výzva a proces hodnocení žádostí jsou podle radnice v rozporu s právními předpisy. V tiskové zprávě to dnes uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Hradec Králové se ve výzvě uchází o dotaci na stavbu fotbalového stadionu v hodnotě 745 milionů korun s DPH. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace. Server seznamzpravy.cz nedávno uvedl, že Hradec Králové v dotační výzvě neuspěl.

NSA dotační výzvu, do níž se přihlášky podávaly loni v létě, rušit nehodlá. "Plně respektujeme možnosti žadatelů, mezi které patří i podání podnětu. Nicméně skutečnost, že žadatel nesplňuje podmínky výzvy, rozhodně není důvodem k jejímu zrušení. To by naopak bylo velmi diskriminační vůči žadatelům, kteří žádné chyby v žádosti nemají a úspěšně prošli kontrolou," uvedl pro ČTK mluvčí NSA Jakub Večerka.

Agentura podle něj nyní eviduje dva projekty, které úspěšně prošly kontrolou. U nich čeká na dodání výsledků výběrových řízení a vysoutěžených cen. "U dalších žadatelů ještě čekáme na dodání doplňujících podkladů, které jsme si vyžádali. Někteří žadatelé, u kterých jsme zjistili v žádosti neodstranitelné vady, již byli informováni o nesplnění podmínek dotační výzvy, " uvedl Večerka. Další podrobnosti s odkazem na neukončené dotační řízení neuvedl.

Hradecká radnice uvedla, že v podvečer 31. prosince obdržela od NSA výzvu, aby se do pěti dnů vyjádřila k připomínkám agentury k podané žádosti. "Podařilo se nám domluvit termín na naši reakci do 20. ledna a dle dohody jsme vyjádření k podkladům, podle kterých by měla agentura rozhodovat o přidělení dotace, zaslali ve středu 19. ledna," uvedla náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová (za ANO).

Ve věci podnětu ke zrušení dotační výzvy radnice tvrdí, že NSA ve výzvě porušuje zásadu rovnosti a zásadu zákazu neodůvodněné diskriminace. "Současně i poslední události a informace z agentury, které se mimo jiné dostaly i na veřejnost, nás dále utvrdily v tom, že celá dotační výzva a proces hodnocení žádostí jsou v rozporu s právními předpisy," uvedl Hrabálek.

Město tvrdí, že podmínky dotačního programu neporušilo. Detaily k řízení a případným výhradám agentury radnice neuvedla s odkazem na to, že jde o neveřejné správní řízení. "Podrobnosti a informace, které jsme měli možnost získat nahlédnutím do spisu, tedy zatím nemůžeme komentovat a dále rozvádět," uvedla Štayrová.

Stadion je největší zakázkou Hradce Králové v jeho novodobé historii. Stavba začala loni a vše by mělo být hotové na jaře 2023. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst.

Server seznamzprávy.cz uvedl, že všechny podmínky výzvy dokázaly splnit jen hokejové arény Komety Brno a Dukly Jihlava. Projekt Hradce Králové údajně neuspěl kvůli tomu, že radnice použila metodu Design and Build, kdy stavbu projektuje i staví jeden dodavatel. Ze stejného důvodu údajně neuspěly ani Pardubice s projektem fotbalového stadionu.

Zastavení řízení o dotaci na rekonstrukci zimního stadionu začátkem ledna oznámila radnice ve Zlíně. Město uvedlo, že s pozastavením dotačního řízení nesouhlasí a nevylučuje, že se bude bránit soudní cestou.