Cime 3 kvartal 2024

Hradec Králové začal hledat provozovatele budované fotbalové arény pro 9300 lidí

Hradec Králové 12. července (ČTK) - Město Hradec Králové začalo hledat provozovatele budované fotbalové arény pro 9300 diváků. Dnes vypsalo předběžné tržní konzultace. V nich se bude chtít radnice od případných provozovatelů dozvědět, jak by měla nastavit podmínky a požadavky v samotném výběrovém řízení na provozovatele arény. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Stadion za 631 milionů korun bez daně by měl být hotový na konci června 2023.

K provozování město nabízí arénu, která bude multifunkční. Například v prostorech hlavní západní tribuny půjde uspořádat společenské či jiné akce až pro 1200 lidí. Ve venkovních prostorách půjde na stadionu uspořádat například koncert až pro 25.000 lidí.

Město by ale chtělo podle Bláhy nalézt takový model provozování, aby na provoz stadionu nemuselo doplácet. Odhad nákladů na budoucí provoz stadionu Bláha nesdělil. Administraci předběžných tržních konzultací bude pro město dělat společnost Lawya.

V předběžných tržních konzultacích si chce město zmapovat situaci na trhu provozovatelů podobných areálů a vyslechnout si požadavky případných zájemců. Do konzultací se zájemci mohou hlásit do 7. srpna, první kolo jednání by se mohlo odehrát v polovině srpna.

Výsledky konzultací by město mělo mít v září. Samotné vypsání výběrového řízení na provozovatele radnice předpokládá na podzim. Přihlásit se do něj budou moci i subjekty, které se konzultací neúčastnily. Konečný výběr provozovatele stadionu již bude v rukách nového vedení města, které vzejde ze zářijových voleb.

Kromě nastavení podmínek výběrového řízení by radnice v konzultacích měla zjistit i dobu smlouvy pro budoucího provozovatele a také to, zda výběrové řízení na provozovatele spojit s chystaným výběrem strategického partnera pro městský prvoligový fotbalový klub FC Hradec Králové. Provozovatelem arény by v takovém případě mohl být strategický partner klubu.

Do výběrového řízení na provozovatele se bude moci přihlásit i klub FC Hradce Králové, který donedávna provozoval již zbouraný Všesportovní stadion. Pokud by město nikoho pro provozování nevybralo, mohlo by si stadion provozovat i samo.

Stadion od loňského srpna buduje konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Kvůli zdražení stavebních materiálů a prací a zadání dalších prací se město se stavbaři v červnu dohodlo na zvýšení ceny o 59 milionů korun a prodloužení termínu stavby o dva měsíce. Stavbaři nyní budují hlavní tribunu a betonují sloupy a ochozy zbývajících tří tribun.

Klub FC Hradec Králové zatím své prvoligové zápasy hraje na stadionu v Mladé Boleslavi.