Cime 2 kvartál 2024

Hradec Králové přepracuje dokumentaci na rekonstrukci Velkého náměstí

Hradec Králové (ČTK) - Radnice Hradce Králové přepracuje dokumentaci pro 16 let připravovanou rekonstrukci Velkého náměstí v centru města. Žádost o vydání územního rozhodnutí, kterou posuzuje městský úřad v Hořicích, město vezme zpět. Následně by ji po přepracování dokumentace mělo předložit znovu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09). Historické Velké náměstí nyní slouží zejména jako parkoviště pro asi 250 automobilů. Uprostřed je vyasfaltované, dlažba po jeho obvodu je ve špatném stavu.

Celkovou opravu náměstí za odhadovaných čtvrt miliardy korun magistrát chystá od roku 2007. Kvůli námitkám části obyvatel, kterým vadí hlavně zamýšlená redukce parkovacích míst na náměstí, ale stavba dosud nezačala. Dosavadní různé snahy města situaci odblokovat úspěchem neskončily.

Přepracovaná dokumentace by podle Řádka měla vzniknout na základě původního konceptu úprav a měla by být jakousi evolucí projektu. Výhodou řešení bude podle Řádka i to, že dokumentace bude zpracována jako jednostupňová a město při výběru jejího tvůrce nebude omezené pouze na zpracovatele původní dokumentace pro územní řízení. Nová dokumentace by měla obsahovat i prvky infrastruktury přinášející příjemnější pobyt na náměstí v létě.

Dalšími variantami řešení rekonstrukce náměstí, které vedení města odmítlo, bylo pokračovat v dosavadní snaze získat územní rozhodnutí se současným projektem nebo se vším začít zcela od začátku, a to včetně architektonické soutěže.

Původní návrh rekonstrukce náměstí připravilo ARN studio architekta Jiřího Krejčíka. Vydání územního rozhodnutí od srpna 2016 posuzuje stavební úřad v Hořicích, kam bylo pro podezření z podjatosti vedení města a hradeckého úřadu územní řízení přesunuto.

Hradecká radnice získala na stavbu i evropskou dotaci, ale v roce 2012 město kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, peníze vrátilo. V roce 2018 nechalo město zničený povrch náměstí provizorně opravit.

Pro většinu politických subjektů v Hradci je rekonstrukce zničeného náměstí tradičním předvolební tématem. I pro nynější radniční koalici, která je složená z pěti subjektů, je příprava rekonstrukce Velkého náměstí jednou z hlavních priorit.