Mercedes

Hradec Králové opraví památkově chráněný Moravský most, stavba omezí dopravu

Hradec Králové 27. května (ČTK) - V Hradci Králové stavbaři v pondělí zahájí opravu památkově chráněného Moravského mostu přes řeku Orlici nedaleko centra města. Stavba za 22 milionů korun by měla být hotová v polovině října. Řidiči od pondělí musejí počítat s omezením, po mostě bude moci jezdit pouze městská hromadná doprava. Pro pěší bude otevřená jen polovina mostu. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

Moravský most o délce 54 metrů pochází z roku 1914 a jeho součástí je od roku 1917 i vodní elektrárna. Generální opravu, při níž jej stavbaři rozšířili téměř o tři metry, podstoupil v letech 1993 až 1994.

Nadcházející opravy a údržbu mostu udělají Technické služby Hradce Králové. Dělníci na mostě obnoví povrch vozovky a chodníků, opraví mostní závěry a litinovému zábradlí dají antikorozní nátěr. Spodní část mostu dostane sítě proti holubům.

Pro opravu mostu radnice využije dobu, kdy v jeho těsném sousedství dělá přestavbu křižovatky Fortna na kruhový objezd a doprava v lokalitě je již značně omezená. Přestavba Fortny a přilehlého přestupního terminálu MHD za 53 milionů korun by měla být hotová na přelomu letošního a příštího roku.

Prostor křižovatky Fortna je od 1. dubna pro veškerou dopravu i chodce zcela uzavřen. Přes most zatím auta jezdí, ale provoz je výrazně menší než dříve. V lokalitě je několik středních škol, kampus univerzity a vědecká knihovna. U křižovatky a mostu leží i okresní soud, kasárna a zimní stadion.