Komatsu potřebu bagr

Hradec Králové opraví historický železný most Bailey Bridge přes Orlici

Hradec Králové 22. září (ČTK) - Město Hradec Králové chystá opravu historického železného mostu Bailey Bridge přes Orlici ve čtvrti Slezské Předměstí. Udělat by ji v příštím roce měly městské Technické služby za odhadovaných 13 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (ANO).

Britský vojenský skládací most Bailey Bridge byl vyroben v roce 1944. Má délku 36 metrů. V Hradci Králové byl přes Orlici postaven v roce 1947 s tehdejší mezinárodní pomocí UNRRA. Spojuje hradecké čtvrti Slezské Předměstí a Malšovice. Dříve po něm jezdila i auta, dnes slouží chodcům a cyklistům.

"Generální oprava mostu bude spočívat v nové antikorozní úpravě a sanaci opěr," uvedl Marek. Dělníci by měli také vyčistit most od různých nánosů, opravit zábradlí či dovařit chybějící či zrezivělé prvky konstrukce. Oprava by mohla začít příští rok na jaře a hotová by mohla být v létě. Most bude po dobu opravy uzavřen.

Hradečané mostu také říkají Železňák nebo Klapák, a to kvůli hluku, který vydával, když přes něj jezdila auta.

O údržbu většiny mostů v Hradci Králové se starají Technické služby města. Loni udělaly opravu mostů přes potok Melounka a přes Malý labský náhon. Letos plánují opravu lávky u mateřské školy Podzámčí na Moravském Předměstí.