Cime 3 kvartal 2024

Hradec Králové nabídne mladým lidem 60 startovacích bytů, přidělí je losováním

Hradec Králové 13. října (ČTK) - Radnice Hradce Králové nabídne mladým lidem 60 takzvaných startovacích bytů. Žádosti bude magistrát přijímat v první polovině listopadu a veřejné losování nových nájemníků bude 22. listopadu ve velkém sále Adalbertina. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Pavel Marek (ANO). Zájem o bydlení ve startovacích bytech, ve kterých se platí zvýhodněné nájemné, je veliký. Při posledním losování v únoru 2020 se o 50 bytů ucházelo 521 mladých.

Zájemce o startovací byt musí být mladší 32 let, nesmí vlastnit ve městě nemovitost k bydlení, musí v něm mít ale trvalý pobyt nebo v něm pracovat. Žadatel také nesmí být dlužníkem města nebo městem zřízených organizací a musí být zaměstnán více než šest měsíců před podáním žádosti. "Budeme také požadovat, aby se vybraný žadatel přihlásil k trvalému pobytu v Hradci Králové," uvedl Marek.

V nabídce budou byty o velikostech 1+kk a 2+kk v domech v lokalitách Svatojánská a Stromovka, na Gočárově třídě nebo v ulicích Urxova, Pod Zámečkem, Divišova a Rybova. Část bytů bude k dispozici okamžitě, další budou volné po jejich uvolnění dosavadními nájemníky v roce 2022. Hradec Králové má v systému startovacího bydlení zařazeno asi 130 bytů a hromadné losování většího počtu bytů organizuje zhruba jednou za dva roky.

"Startovací byty jsou ideálním řešením bydlení pro mladé lidi, protože jim nízký nájem umožní dosáhnout na plnohodnotné bydlení a zároveň si našetřit finance do budoucna," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

V bytě může být nájemník nejvýše tři roky. Zvýhodněné nájemné ve startovacích bytech činí 45,30 koruny za metr čtvereční měsíčně a pro nadcházející losování jej radnice neměnila. Podle portálu www.cenovamapa.eu se tržní nájem v Hradci Králové pohybuje na úrovni 170 korun za metr čtvereční.

Prostřednictvím nabídky startovacích bytů se radnice ve městě snaží udržet mladé lidi, například studenty po škole, a získat tím nové obyvatele. Původně radnice pro program startovacího bydlení v letech 2007 až 2010 pořídila 172 nových bytů. V roce 2012 rozhodla, že část z nich obsadí senioři.