husqvarna

Hradec Králové na třetí pokus vybral projektanta opravy podchodu třídy Karla IV.

Hradec Králové (ČTK) - Radnice Hradce Králové na třetí pokus našla projektanta rekonstrukce podchodu na třídě Karla IV., který je frekventovanou spojnicí mezi vlakovým nádražím a historickým centrem stotisícového města. Do předchozích dvou výběrových řízení na projektanta se nikdo nepřihlásil. Projekt včetně autorského dozoru udělá hradecká společnost AKIA za 1,3 milionu korun bez DPH, uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Kvůli hledání projektanta se zahájení opravy zdrží zhruba o rok.

Současná podoba podchodu, který prochází pod čtyřproudým silničním okruhem, je z první poloviny 70. let minulého století. Oprava by mohla přijít na několik desítek milionů korun. Původně radnice počítala se zahájením opravy začátkem roku 2024. Nyní, pokud vše půjde hladce, odhaduje start prací začátkem roku 2025.

Aby radnice zvýšila zájem projektantů o zakázku, nastavila jiné podmínky. Tou hlavní bylo prodloužení lhůty pro odevzdání projektové dokumentace zhruba na rok. Ve třetím řízení radnice vybírala z několika zájemců. Radnice odhaduje, že projektovou dokumentaci by mohlo mít k dispozici zhruba v polovině roku 2024.

Podchod, který má stále podobu z doby svého vzniku, potřebuje zásadní opravu. V minulosti radnice počítala pouze s opravou výloh, ale nakonec se rozhodla pro celkovou rekonstrukci. Podchod, v němž jsou nyní toalety, obchody s textilem, cukrárna s kavárnou a inzertní výlohy, by se měl stát i místem pro setkávání lidí. Část podchodu by mohla fungovat jako výstavní galerie.

Radnice počítá s odstraněním kovových výloh, výměnou podlah a osvětlení, jiným uspořádáním toalet. Kavárna by se měla více otevřít do prostoru. "Funkčnost podchodu chceme zachovat, ale celý prostor by měl vypadat čistě a působit příjemným vzdušným dojmem," řekl dříve náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).

Do podchodu, který je pod křižovatkou ulic Karla IV. a Střelecká, lze vstoupit ze tří stran. Čtvrté rameno podchodu, které by vedlo k parkovacímu domu Katschnerka a k Hořické ulici, radnice dostavovat nebude. Důvodem jsou ekologická zátěž v lokalitě a vysoké náklady na rozšíření.