Cime 3 kvartal 2024

Hradec Králové hledá projektanta pro přestavbu pevnosti Pajkrova flošna

Hradec Králové 2. února (ČTK) - Město Hradec Králové začalo hledat projektanta pro přestavbu pevnostního objektu Pajkrova flošna na studentské centrum. Pokud by šlo vše hladce, mohlo by mít město projektovou dokumentaci i stavební povolení v roce 2024, kdy by mohla začít samotná stavba. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Stavba by mohla přijít na 50 až 60 milionů korun, ale přesnější kalkulaci ukáže až hotový projekt.

Památkově chráněná Pajkrova flošna vznikla ve druhé polovině 18. století jako jeden z objektů hradecké pevnosti. Původně byla obehnána příkopem. Uvnitř téměř šest metrů vysoké stavby čtvercového půdorysu o ploše přes 600 metrů čtverečních je pět místností s valenými klenbami. Strop objektu je přes dva metry vysoký a porostlý zelení a stromy. V obvodových stěnách jsou střílny.

V objektu, který je mezi botanickou zahradou farmaceutické fakulty a stadionem hasičů v jižní části širšího centra města, by mělo vzniknout centrum pro setkávání a vzdělávání studentů. "Šlo by o místo pro pořádání seminářů, přednášek a kurzů nejenom pro studenty, ale i pro akademickou a lékařskou veřejnost," řekl dříve primátor Alexandr Hrabálek (ODS). V Hradci Králové studuje přes 13.000 vysokoškoláků a místo pro jejich setkávání v Hradci podle primátora zatím chybí.

Investorem rekonstrukce bude město, partnery projektu jsou Královéhradecký kraj, Univerzita Hradec Králové a hradecké fakulty Univerzity Karlovy. "Předpokládáme, že rekonstruovaný objekt zůstane v majetku města a bude jej provozovat Univerzita Karlova," řekl Hrabálek. Pro financování stavby radnice počítá s úvěrem, bude chtít získat i dotaci.