Komatsu potřebu bagr

Hradec Králové dá hradecké univerzitě na opravu pedagogické fakulty 15 mil. Kč

Hradec Králové (ČTK) - Město Hradec Králové podpoří Univerzitu Hradec Králové (UHK) dotací 15 milionů korun. Peníze půjdou v letech 2024 a 2025 na rekonstrukci památkově chráněné budovy pedagogické fakulty na náměstí Svobody. O podpoře dnes rozhodli zastupitelé města. V pondělí přidělili univerzitě na opravu budovy částku 45 milionů korun zastupitelé Královéhradeckého kraje.

"Rekonstrukcí budovy, která je v havarijním stavu, se zvýší kapacity pro přípravu budoucích učitelů, jejichž uplatnění se projeví zejména na území Hradce Králové," uvedla radnice. V opravené budově budou moci pokračovat i různé aktivity pro hradeckou veřejnost, například kurzy celoživotního vzdělávání a další kulturní a vzdělávací akce.

Předpokládaný rozpočet opravy stoupl zhruba na 410 milionů. Dotaci na opravu ve výši 271 milionů korun přislíbilo ministerstvo školství. Bez dotací od kraje a města by univerzita jen z vlastních zdrojů nemohla opravu doplatit. Pak by hrozilo zastavení projektu, ztráta dotace a odepsání dosud vynaložených nákladů.

Budova fakulty je nyní zakonzervovaná a připravená k rekonstrukci. Práce by mohly podle univerzity začít v létě, rekonstrukce má trvat dva roky.

UHK v posledních letech investovala do svého rozvoje desítky milionů korun. Loni dokončila rekonstrukci vedlejší budovy filozofické fakulty na náměstí Svobody za 216 milionů korun. Připravuje také další rozvoj univerzitního kampusu Na Soutoku.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti.