Komatsu potřebu bagr

Hradec Králové bude losovat 60 startovacích bytů, zájem je osminásobný

Hradec Králové 18. listopadu (ČTK) - O 60 takzvaných startovacích bytů, které v říjnu nabídla k pronájmu radnice Hradce Králové, má zájem 489 mladých lidí. Zájem tak nabídku převyšuje více než osmkrát. O budoucích nájemnících rozhodne 22. listopadu veřejné losování. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Šmídová. V bytech se platí zvýhodněné nájemné a nájemník může byt užívat nejvýše tři roky.

Radnice již také ukončila příjem žádostí o pronájem bytů se zvýhodněným nájemným pro rodiny s dětmi. O devět bytů projevilo zájem 91 rodin. Losování o byty pro rodiny bude 6. prosince.

Zájem o bydlení ve startovacích bytech je tradičně veliký. Při posledním losování v únoru 2020 se o 50 bytů ucházelo 521 mladých lidí. Hradec Králové má v systému startovacího bydlení zařazeno asi 135 bytů a hromadné losování většího počtu bytů organizuje zhruba jednou za dva roky.

Zájemci musejí splnit řadu podmínek. Musí být mladší 32 let, nesmí vlastnit ve městě nemovitost k bydlení, musí v něm mít ale trvalý pobyt nebo v něm pracovat. Žadatel také nesmí být dlužníkem města nebo městem zřízených organizací a musí být zaměstnán více než šest měsíců před podáním žádosti.

V letošní nabídce budou byty o velikostech 1+kk a 2+kk, přičemž více zájemců je o větší byty. Byty jsou v domech v lokalitách Svatojánská a Stromovka, na Gočárově třídě nebo v ulicích Urxova, Pod Zámečkem, Divišova a Rybova.

Část bytů bude k dispozici okamžitě. "První nájemní smlouvy budou uzavírány od prosince," uvedl náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek (ANO). Další byty budou volné po jejich uvolnění dosavadními nájemníky v roce 2022.

Zvýhodněné nájemné ve startovacích bytech činí 45,30 koruny za metr čtvereční měsíčně a pro nadcházející losování jej radnice neměnila. Podle portálu www.cenovamapa.eu se tržní nájem v Hradci Králové pohybuje na úrovni 170 korun za metr čtvereční.

Pro rodiny s dětmi má město celkem 125 bytů. Jde o větší byty s až čtyřmi místnostmi. Jsou v různých domech města, nejsou tedy soustředěné na jedné adrese. Uchazeči musejí být rodiči minimálně jednoho dítěte ve věku do 15 let, musí mít trvalý pobyt nebo zaměstnání v Hradci Králové, nesmí být dlužníky města a jeho organizací a nesmí ve městě vlastnit nemovitost k bydlení. Nájemné je v těchto bytech určeno ve výši 61,05 koruny za metr čtvereční měsíčně. Doba pronájmu je stanovena na tři měsíce s následným prodlužováním.