husqvarna

Hospic v H. Brodě bude stát 76 milionů korun, kraj na něj dostane dotaci

Havlíčkův Brod 20. října (ČTK) - Hospic v Havlíčkově Brodě postaví firma Chládek a Tintěra za 76,1 milionu korun bez daně. Staveniště převezme příští týden v pondělí, sdělila dnes ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová. Stavba prvního lůžkového hospice v kraji potrvá přibližně rok a půl. Kraj na tento projekt podle dříve zveřejněných údajů dostane 67 milionů korun od ministerstva zdravotnictví.

O stavbu hospice se ucházelo šest firem. Předpokládaná hodnota této zakázky byla okolo 85 milionů korun bez DPH. Budova hospice bude převážně jednopodlažní, se zelenou střechou a výhledy do zeleně.

"Půjde o zdravotnické zařízení poskytující paliativní péči, v druhé už dvoupodlažní části objektu je počítáno s administrativou i kaplí," uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný na webu kraje.

Zařízení s 18 lůžky pro dospělé a dvěma dětskými lůžky nechá kraj postavit poblíž havlíčkobrodské nemocnice. Projekt převzal od Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy, který o stavbu "kamenného" hospice na Vysočině usiloval od roku 2015.

Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy se nejdřív pokoušel sehnat místo pro hospic v Jihlavě, na radnici ale neuspěl. Pak mu pozemek slíbil Havlíčkův Brod. Následně spolek získal také příslib kraje, že mu na stavbu hospice přispěje až 20 miliony korun, pokud ji bude dotovat i ministerstvo zdravotnictví. Od ministerstva ale spolek peníze na hospic nedostal, proto havlíčkobrodské radnici pozemek vrátil. Víc než půlhektarový pozemek pro hospic následně město darovalo kraji, zastupitelé Havlíčkova Brodu o tom rozhodli loni v listopadu.