Horní Slavkov pokračuje v obnově kostela za 25 milionů korun

Horní Slavkov (Sokolovsko) 12. listopadu (ČTK) - Město Horní Slavkov na Sokolovsku opravuje odsvěcený kostel sv. Jiřího ze 14. století. Práce na vnitřku kostela, sousedním objektu děkanství a úpravě okolí vyjdou na 25 milionů korun. Radnice na ně dostala 11 milionů korun ze státní dotace na opravu brownfieldů. Obnovu památky ale přerušil archeologický průzkum, protože se v okolí kostela našly kosterní ostatky, řekl dnes ČTK starosta města Alexandr Terek (nez.).

Při výkopových pracích narazili stavitelé na velký počet ostatků. Vedle kostela je totiž nachází hřbitov. Dělníky tak nahradili archeologové, kteří začali s výzkumem místa. "Co mám informace, tak se bavíme o pozůstatkách osob už někdy kolem 15. století, protože jsme šli až na úroveň základů věže kostela, která se přistavovala někdy v tomto období," řekl Terek. Podle něj tam byly ostatky asi 100 lidí, nenašly se ale žádné artefakty.

Archeologický průzkum je už momentálně dokončený. Kromě mírného prodloužení termínu způsobil i prodražení prací asi o milion korun. V kostele pokračují práce na instalaci rozvodů, opravují se zdi a pracují tam také restaurátoři. Kromě kostela stavebníci obnovují také sousední budovu bývalého děkanství, kde opravují střechu, aby dovnitř nezatékalo. Pokračují také úpravy okolí, včetně přístupové cesty nebo parkoviště. Práce, které začaly letos na začátku léta, by měly být hotové příštím rokem na podzim.

Město za obnovu kulturní památky zaplatí ve dvou letech asi 25 milionů korun.

Z kostela sv. Jiří chce Horní Slavkov vytvořit kulturní a společenské zázemí pro město. V minulosti byl odsvěcen, s jeho využitím pro církev se tedy nepočítá. Konat by se tam do budoucna mohly i koncerty či výstavy místní umělecké školy. Obnova kostela i sousední budovy bude podle starosty pokračovat. Pro bývalé děkanství teprve vedení města využití hledá.