Komatsu potřebu bagr

Horní Bradlo letos dokončí úpravy prostranství vzniklé po demolici hotelu

Horní Bradlo (Chrudimsko) 5. července (ČTK) - Obec Horní Bradlo na Chrudimsku letos dokončí úpravy prostranství, které vzniklo po demolici prázdného hotelu Mareš. Vzniká tam parková úprava a malé parkoviště. ČTK to řekl starosta Radislav Kumpan (SNK I.). Hotel býval v první půlce 20. století oblíbeným výletním místem v Železných horách, od 80. let chátral.

"Budova je zbouraná, uklizená, máme tam zasetou trávu, je tam veřejná zeleň. Teď čekáme, až vyroste, abychom místo osadili lavičkami a stoly. Mobiliář máme pořízený. Počasí je špatné, nějak to moc nechce zarůstat," řekl starosta. Obec má ještě v plánu lokalitu upravit tak, aby tam byla i parkovací místa.

Hotel s výletní restaurací stavěl v 30. letech podnikatel František Mareš, postupně vznikla třípatrová budova na břehu řeky. Výletní místo bylo vyhlášené. V 80. letech už byla budova zchátralejší a v 90. letech restituenti vybydlený hotel prodali. Jeho majitelé se střídali, ale nikdo objekt neopravil. Například plány na domov pro seniory investorovi nevyšly.

Obec koupila hotel v roce 2020 od posledního majitele za 750.000 korun a později rozhodla o jeho demolici, protože využití pro budovu využití nenašla. Dotaci na demolici od státu ale nedostala a loni v říjnu utratila milion korun za zbourání a odstranění sutin.