husqvarna

Horažďovice už mají projekt i povolení na obnovu zámku za 200 mil. Kč

Horažďovice/Velký Bor (Klatovsko) (ČTK) - Horažďovice mají hotový projekt i stavební povolení na kompletní rekonstrukci svého renesančního zámku. Vyžádá si během 15 let přes 200 milionů Kč, město spoléhá na dotace. Příští rok na jaře by měl být na zámku otevřený soukromý pivovar. ČTK to dnes řekl starosta pětitisícového města Michael Forman (Občané HD).

"Projekt rekonstrukce celého zámku stál čtyři miliony korun. Zpracoval ho za dva roky tým pražského architekta (Tomáše) Šantavého, který má velmi dobré reference z památkově chráněných objektů a zámků," uvedl.

Město, které investuje do zámku v průměru zhruba tři miliony korun ročně, bude usilovat o dotace. "Spíš to teď opravujeme po částech. Na náměstí jsme už podle projektu vyměnili okna za dva miliony korun," řekl starosta. Město bude postupovat s rekonstrukcí podle toho, kolik získá peněz a kde to bude stav památky vyžadovat.

Horažďovice trvale žádají peníze z programu ministerstva kultury na záchranu architektonického dědictví, odkud občas dostanou menší sumy. "Pokud by to bylo pravidelně každoročně, tak se i s těmito částkami dá pracovat," uvedl. Podle harmonogramu, který město schválilo, by měl být zámek opravený do 15 let. "Harmonogram budeme měnit podle získaných dotací," řekl starosta.

V bývalém pivovaru v zámeckém areálu zahájí už příští rok výrobu piva dva místní podnikatelé. "Udělali tam neskutečně práce, už montují technologii. Hodně to Horažďovice oživí," řekl Forman. Město bude muset upravit zanedbaný sousední vnitroblok hospodářského dvora, kde by měl mít pivovar letní zahradní restauraci. V Horažďovicích se pivo vařilo 450 let až do roku 1946.

Město si může dovolit vydat ročně na investice 20 až 40 milionů Kč podle daní a dotací. Podle Formana by ale bylo schopno rozumně a reálně proinvestovat během čtyř let 700 milionů Kč. Připravenými akcemi jsou obnova a rozšíření sportovního areálu, úpravy sídliště, přestavba kina, sokolovny, ulic, křižovatky, úpravny vody a dále vodovody a kanalizace ve spravovaných obcích.

Renesanční, barokně upravený zámek stojí na místě gotického hradu Bavorů ze Strakonic. Má hranolovou věž a renesanční arkády ve dvoře.