Komatsu potřebu bagr

Horažďovice dokončují projekt na kompletní obnovu zámku, přijde až na 250 mil.

Horažďovice (Klatovsko) (ČTK) - Horažďovice dokončují poslední detaily projektu kompletní rekonstrukce svého zámku, stavební povolení budou mít na podzim. Vyžádá si 200 až 250 milionů Kč, město spoléhá na dotace. Začalo s restaurováním jednoho pokoje a depozitu muzea a chce pokračovat hospodářským dvorem. ČTK to řekl starosta Michael Forman (Občané HD). Práce na projektu za čtyři miliony korun trvaly dva roky.

V bývalém pivovaru v zámeckém areálu zahájí už příští rok výrobu piva dva místní podnikatelé. "Jedou neskutečným tempem. Moc se těšíme, bude to velké plus pro město," řekl Forman. V Horažďovicích se pivo vařilo 450 let až do roku 1946. Soukromá investice město zavazuje k rychlým úpravám hospodářského dvora za minipivovarem, který přijde na 30 až 40 milionů Kč.

Podle starosty je teď nejvíc využité východní křídlo zámku, kde je muzeum, jeho depozitář se zázemím a prohlídkové okruhy. Severní křídlo opustil dům dětí a mládeže, zůstala tam knihovna pro dospělé. Horní část křídla je opuštěná a druhá je prozatímním depozitem muzea a vespod je knihovna pro děti. Po jejím plánovaném odstěhování do spolkového domu by tam mělo vzniknout velké zázemí pro cykloturistiku.

"Projekt rekonstrukce celého zámku zpracoval tým pražského architekta Šantavého (Tomáše). Má velmi dobré reference z památkově chráněných objektů a zámků, spolupráce s nimi je velmi dobrá. Už dodělávají jen detaily," uvedl starosta. Podle něj je ale projekt jenom začátkem. Celkem má oprava přijít v dnešních cenách až na 250 milionů Kč, město rekonstrukci rozdělí do deseti let. Zámek je zařazený v programu záchrany architektonického dědictví, který ho má každoročně podpořit, ale nižšími sumami. "Uvidíme, kde se podaří sehnat další dotace. Bez nich to nedáme," řekl starosta. Prováděcí projekt bude hotový koncem roku a poté může město v soutěži hledat dodavatele.

Do obnovy kulturní památky bude město dávat ze svého rozpočtu pár milionů korun ročně, ale výhledově chystá i větší investici. Bude záviset na daňových příjmech, dalších stavbách, dotacích a nejvíc na rozhodnutí zastupitelů. Horažďovice už teď restaurují jeden pokoj, depozit a chtějí pokračovat hospodářským dvorem s parkovištěm, který naváže na minipivovar. Další etapou bude začlenění opuštěných místností do provozu muzea.

Pětitisícové město si může dovolit vydat ročně na investice 20 až 40 milionů Kč podle daní a dotací. Podle Formana by ale bylo schopno rozumně a reálně proinvestovat během čtyř let 700 milionů Kč. Připravenými akcemi jsou obnova a rozšíření sportovního areálu, úpravy sídliště, přestavba kina, sokolovny, ulic, křižovatky, úpravy vody a dále vodovody a kanalizace ve spravovaných obcích.

Renesanční, barokně upravený zámek stojí na místě gotického hradu Bavorů ze Strakonic. Má hranolovou věž a renesanční arkády ve dvoře.