husqvarna

Holice musí odložit opravy kulturního domu, možná se stane kulturní památkou

Holice (Pardubicko) (ČTK) - Město Holice na Pardubicku musí odložit přípravy oprav kulturního domu, který pochází ze 60. let 20. století. Památkáři objekt navrhli na kulturní památku, řízení ještě není u konce. V návrhu je zařazení do památkové ochrany také pro vedle stojící Africké muzeum Dr. Emila Holuba. ČTK to řekl holický starosta Ondřej Výborný (Pro Holice).

"Zastavili jsme přípravy studie, protože jsme se dozvěděli, že Národní památkový ústav podal návrh na ministerstvo kultury na zařazení kulturní domu a muzea mezi památky. Bohužel nám to nedali vědět, dostali jsme se k tomu náhodou. Mrzí mě to, jedná se o vynaložený čas a nemalé finance. Když jsem se dozvěděl, že to podali před rokem, tak mě to trochu zdvihlo ze židle," řekl starosta.

Radnice do studie zatím dala statisíce korun. Město teď musí počkat, jak rozhodne ministerstvo kultury. "V okamžiku, kdy ministerstvo zahájí řízení, musíme k budově přistupovat, jako by to památka byla. Pokud se jí stane, musíme dopracovat studii, zohlednit, co je hodno ochrany, a zadat památkově-historický průzkum, který určí původnost materiálů, jejich barevnost," podotkl Výborný.

Dům je ze 60. let minulého století, je tam stará elektroinstalace, rozvody, což město chtělo napravit. "Dále jsme chtěli vyřešit bezbariérovost objektu a využití prostor, které v tuto chvíli využívané nejsou," uvedl starosta.

Pro výstavbu v Holicích použili typový projekt kulturního domu autora Štefana Imricha z Bratislavy z roku 1956. Stavba byla dokončená zejména díky brigádníkům v roce 1962. Budova je ve stylu doznívajícího socialistického realismu. Její součástí je atomový kryt.

Památkáři se zabývali výzkumem architektury 60. a 70. let v Česku. Návrhy na památkovou ochranu holického kulturního domu a dalších objektů na území republiky byly podány loni v březnu, uvedla mluvčí pardubické pobočky Národního památkového ústavu Zuzana Vlasáková.