Cime 2 kvartál 2024

Holešov připravuje rekonstrukci kina, zázemí v něm má najít i část knihovny

Holešov (Kroměřížsko) (ČTK) - Radnice v Holešově na Kroměřížsku připravuje rekonstrukci kina Svět. Město v chátrajícím objektu počítá s opravou a zachováním kinosálu a divadelního sálu, přestěhovat by se do něj měla také část místní knihovny. Náklady zřejmě přesáhnou 100 milionů korun. Letos by měla být hotová projektová dokumentace pro stavební řízení, práce by město rádo zahájilo v příštím roce, řekl dnes ČTK starosta Rudolf Seifert (BEZPP, za Koalici pro Holešov).

Knihovna dosud sídlí v domě na opačné straně náměstí Dr. E. Beneše, než stojí kino. Také ten je však podle starosty ve špatném stavu. Město proto počítá s tím, že po rekonstrukci kina by se do něj přesunula oddělení knihovny pro dospělé čtenáře a oddělení pro děti. "Zbytek, depozitáře, Očadlíkova knihovna a muzejní knihovna, by byly umístěny v zámku," uvedl Seifert. O následném využití uprázdněné budovy po knihovně by podle něj museli rozhodnout zastupitelé.

Objekt kina by měl po dlouho plánované opravě nadále sloužit i k promítání filmů a pořádání divadelních představení, koncertů nebo školních besídek. Kinosál a divadelní sál však potřebují zásadní úpravy, vyměnit je podle starosty nutné také veškeré inženýrské sítě nebo vzduchotechniku. Město chce také investovat do digitalizace biografu. "V současné době kino Svět funguje, ale problém je, že tam promítání filmů může probíhat jenom klasickou metodou," řekl starosta.

Finanční nároky na kompletní rekonstrukci kina lze podle něj jen obtížně odhadnout. "Určitě by se jednalo o částku vyšší než 100 milionů korun," uvedl Seifert. Radnice podle něj bude usilovat o získání dotace, která by mohla pokrýt alespoň část potřebných nákladů. "Pokud se podaří získat nějaký dotační program, v roce 2024 by bylo dobré začít. A i kdyby se dotace nepodařilo získat, město se do toho určitě musí pustit na etapy samo," doplnil starosta.

Budova dnešního kina Svět byla postavena začátkem minulého století. Nejdříve sloužila jako hotel, později byla přebudována na kulturní zařízení s tanečním a společenským sálem a následně na kino. V roce 1948 byl biograf zestátněn, v 80. letech minulého století se budova dočkala rozsáhlé vnitřní přestavby a modernizace. V roce 1988 kino vinou technické závady vyhořelo, první promítání v obnoveném zařízení se uskutečnilo o dva roky později. Od té doby objekt na výraznější rekonstrukci čeká.